Strona główna Wydarzenia Świdnica Światowy Dzień Ziemi. Kto skorzystał z oferty miasta?

Światowy Dzień Ziemi. Kto skorzystał z oferty miasta?

0

Walka z wszechogarniającym plastikiem przyświeca tegorocznym obchodom Światowego Dnia Ziemi. W ramach projektu „Czysta Świdnica” urząd miejski w Świdnicy zaoferował bezpłatne przekazanie worków i rękawic oraz odebranie odpadów wszystkim, którzy chcieliby zorganizować własne akcje. Zgłoszono trzy inicjatywy.

Zdjęcie archiwalne

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell (ur. 1915), na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r. Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Ma to zwykle miejsce 20 lub 21 marca. Niezależnie od tego w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku.

Już w marcu urząd miejski w zakładce Czysta Świdnica zapraszał do organizowania akcji przy wsparciu miasta. Być może z powodu słabego nagłośnienia pomocy zgłoszono tylko trzy inicjatywy. Grupa skrzyknięta przez świdnicki McDonald’s zamierza posprzątać teren w okolicach ul. Dąbrowskiego na Osiedlu Młodych, nazywany Morwami, Fundacja Kids’n’Trees wspólnie z Niepublicznym Przedszkolem i Klubem Dziecięcym Tęczowa Przystań wybiera się do Parku Centralnego, a Fundacja Mam Pomysł posprząta obszar wokół Schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Jeśli zorganizowaliście akcję we własnym zakresie, pochwalcie się i przyślijcie opis i zdjęcia na adres [email protected].

/red./

Poprzedni artykułMistrzowie parkowania [FOTO]
Następny artykułCo Twój przedpokój mówi o Tobie?