Przy zakupie nowego smartfonu wiele osób zwraca uwagę przede wszystkim na to, w jaki wyświetlacz wyposażone jest urządzenie. To w końcu od tego podzespołu w ogromnej mierze zależą wrażenia z użytkowania telefonu oraz ostrość czy też jakość wyświetlanego obrazu. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka typów ekranów, które w zależności od technologii wykonania oferują odmienne parametry. Do głównych rodzajów wyświetlaczy należą wyświetlacze LCD oraz OLED – przeczytaj poniżej, czym się od siebie różnią!
Ciekłokrystaliczne ekrany LCD
Ciekłokrystaliczne wyświetlacze LCD (Liquid Crystal Display) swego czasu były najczęściej wykorzystywanymi wyświetlaczami do produkcji smartfonów. Obecnie znaleźć można je przede wszystkim w modelach starszych lub tańszych. Ich niewątpliwą zaletą są przystępne koszty produkcji, co przekłada się również na niższą cenę urządzenia mobilnego. Z tego samego powodu w technologii tej często produkuje się również zamienniki oryginalnych ekranów telefonów (https://gsmok.pl/czesci-serwisowe-do-telefonow-wyswietlacze-lcd-c031002).
Wśród wyświetlaczy ciekłokrystalicznych wyróżnić można:
- Ekran z matrycą LCD TFT – jeden z najstarszych typów wyświetlaczy, będący jednocześnie najtańszym i najłatwiejszym w produkcji. Zapewnia stosunkowo dobrą ostrość obrazu i pobiera niewielką ilość energii elektrycznej, jednak nie oferuje wysokiego odwzorowania kolorów ani szerokich kątów widzenia.
- Ekran z matrycą LCD IPS – ulepszona wersja ekranu TFT, która zapewnia lepsze kąty widzenia i odwzorowanie kolorów. Oferuje również wysoką jakość wyświetlanego obrazu, może mieć jednak problem z dokładnym odwzorowaniem czerni i ograniczonym kontrastem.
- Ekran z matrycą LCD LTPS – ten typ wyświetlacza zapewnia podobne wrażenia z użytkowania, co ekran LCD IPS, jednak wyróżnia się nieco szybszym czasem reakcji.
Ekrany LCD to dobry wybór dla osób, które od najwyższej jakości wyświetlanego obrazu preferują bardziej przystępne cenowo rozwiązania. Będą również świetną opcją w przypadku, gdy oryginalny wyświetlacz w naszym smartfonie uległ uszkodzeniu i chcemy, by jego wymiana nie obciążyła nadmiernie naszego budżetu. Wysokiej jakości podzespoły zamienne zamówisz na stronie https://gsmok.pl/.
Wyświetlacze OLED
Ekrany OLED to bardziej zaawansowane typy wyświetlaczy, które działają na zupełnie innej zasadzie, niż wcześniej opisane modele ciekłokrystaliczne. W przeciwieństwie do matryc LCD, OLED-y samodzielnie produkują światło, przez co są cieńsze i lżejsze, ale jednocześnie nieco droższe. Zwykle wykorzystuje się je do produkcji nowoczesnych, flagowych smartfonów z wyższej półki cenowej (https://gsmok.pl/wyswietlacze-oryginalne-c107). Ekrany OLED zapewniają bowiem świetne odwzorowanie kolorów, głębokie czernie oraz szerokie kąty widzenia. Gwarantują również wysoki kontrast i doskonałą jakość wyświetlanego obrazu, jednak są nieco bardziej narażone na wypalenie poszczególnych pikseli. Za najbardziej zaawansowany typ wyświetlacza uznaje się AMOLED-y, które wyróżniają się dodatkowo wyższą energooszczędnością.
Wyświetlacze OLED to świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na jak najlepszej jakości obrazu i które są skłonne przeznaczyć nieco więcej pieniędzy na zakup smartfonu. Stanowią również doskonałą opcję wtedy, gdy po uszkodzeniu ekranu w telefonie użytkownikowi zależy na przywróceniu podzespołowi identycznych parametrów. Jeżeli prowadzisz serwis GSM i szukasz oryginalnych wyświetlaczy do urządzeń mobilnych, sprawdź ofertę hurtowni GSMOK!
/Artykuł sponsorowany/