Strona główna Kultura Dyskusyjny Klub Filmowy Spektrum wkrótce w Świdnicy. Jakie filmy zobaczymy?

Dyskusyjny Klub Filmowy Spektrum wkrótce w Świdnicy. Jakie filmy zobaczymy?

0

W kwietniu w Świdnickim Ośrodku Kultury wystartuje Dyskusyjny Klub Filmowy Spektrum pod hasłem „Bliscy obcy”. Na początek zaprezentowane zostaną trzy filmy, które opowiedzą o innym odczuwaniu obcości. Niektórzy są obcy we własnym kraju, niektórzy są obcy, ponieważ pochodzą z innego kręgu kulturowego, a niektórzy bywają obcy w miejscu w którym się urodzili.

fot. Festiwal SPEKTRUM

Wrocławska Fundacja Filmowa i Świdnicki Ośrodek Kultury chcą, aby ambitne kino było w mieście obecne przez cały rok. Co ważne, Dyskusyjny Klub Filmowy Spektrum to nie tylko wspólne oglądanie, ale też dyskutowanie, spieranie i dzielenie się.

Inicjatywa powstała z połączenia starego i nowego pomysłu na festiwal. – 3 lata temu, zainaugurowaliśmy konkurs „Closer/Bliżej”, gdzie podkreślaliśmy to, jak bardzo ważne dla Spektrum są historię lokalne, opowiadające o małych ojczyznach, bliskie człowiekowi. To, że nasz festiwal odbywa się w małym i pięknym miasteczku na Dolnym Śląsku, z dala od dużych aglomeracji miejskich, przekuliśmy w atut. Konkursowe słowo „Bliżej” dzięki niezmiernie wrażliwej i ciepłej publiczności, płynnie przekształciło się w bliskość – wyjaśniają organizatorzy.

Pierwsze trzy pokazy odbędą się pod hasłem „Bliscy obcy”. Zaplanowane filmy opowiedzą o innym odczuwaniu obcości. Niektórzy są obcy we własnym kraju, niektórzy są obcy, ponieważ pochodzą z innego kręgu kulturowego, a niektórzy bywają obcy w miejscu, w którym się urodzili.

Program projekcji:

25.04, 18:00 | „Minari”, reż. Lee Isaac Chung

W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma…kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami.

Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.

Zaskakująca i zawadiacka, a jednocześnie pełna czułości, uniwersalna opowieść o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory, trafnie nawiązująca do wytrzymałego koreańskiego zioła minari, które wyrośnie wszędzie, gdzie się je posadzi.

obsada: Steven Yeun, Yeri Han, Youn Yuh-jung, Alan S. Kim, Noel Cho
reżyseria: Lee Isaac Chung
czas trwania: 115 min.
produkcja: USA 2021

9.05, 18:00 | „Bestie”, reż. Rodrigo Sorogoyen

Vincent (Denis Ménochet) i Olga (Marina Foïs) to spokojna francuska para, która osiedliła się w jednej z galicyjskich wiosek. Wiodą tam niespieszne życie, zajmując się uprawą warzyw oraz renowacją opuszczonych domów. Codzienna sielanka ma jednak też swoje mroczne strony.

Zwłaszcza że relacje pary bohaterów z miejscowymi nie układały się nigdy tak, jak by sobie tego życzyli. Sąsiedzki konflikt z porywczymi braćmi Xanem i Lorenzo wzmaga na sile, gdy para decyduje się podjąć niepopularną w okolicy decyzję. Ku ich zaskoczeniu z pozoru nie aż tak istotna różnica zdań ma dużo większe konsekwencje, niż mogliby się tego spodziewać. Napięcie w wiosce niebezpiecznie narasta, dochodząc do momentu, z którego nie ma już odwrotu.

W tym trzymającym w napięciu thrillerze, którego akcja rozgrywa się na prowincji, krytycy doszukują się powinowactw z kinem Sama Peckinpaha czy Johna Boormana. Podobnie jak po niektórych ich filmach, tak i po seansie „Bestii” rodzi się pytanie, czy życie w dużym mieście nie jest aby bezpieczniejsze.

obsada: Dénis Menochet, Marina Foïs, Luis Zahera, Diego Anido
reżyseria: Rodrigo Sorogoyen
czas trwania: 137 min.
produkcja: Hiszpania/Francja 2022

27.06, 18:00 | „Nostalgia”, reż. Mario Martone

Rione Sanità, opanowana przez camorrę dzielnica Neapolu, należąca do najbiedniejszych, a zarazem najbardziej spektakularnych, jest główną bohaterką poruszającej opowieści o fatum i spotkaniu z cieniem – tym ukrytym w
labiryncie miasta i tym czającym się w duszy.

Felice Lasco powraca po 40 latach do rodzinnego miasta i starej matki. Wiedziony poczuciem winy i tęsknotą, nie zauważa, że dzielnica katakumb, cmentarzysk, nędznych suteren i splątanych uliczek wciąga go jak bagno. Sprzymierzony z walczącym z mafią lokalnym księdzem, niepogodzony z własną mroczną przeszłością mężczyzna szuka w Sanità swojego starego przyjaciela, zapominając o tym, że nostalgia bywa pułapką.

Projekcje odbędą się w Świdnickim Ośrodku Kultury, bilety w cenie 10 zł można zakupić na: www.sok.com.pl.

W tym roku po raz pierwszy Spektrum stanie się wydarzeniem międzynarodowym. W październiku festiwal zagości również w czeskim Trutnovie i stanie się prawdziwym pomostem do wymiany wrażliwości, pomysłów, kultury i sztuki po obu stronach granicy, a przede wszystkim lepszego poznania naszych sąsiadów.

/oprac. AN/
/Materiały – WFF, ŚOK/

Poprzedni artykuł101 lat skończył Kazimierz Maliszewski ze Świdnicy
Następny artykułWspinaczka dla początkujących – Bezpieczne i przyjazne ścianki wspinaczkowe w Warszawie