Strona główna Artykuł sponsorowany Czy można wykonywać usługi, których nie ma się w PKD?

Czy można wykonywać usługi, których nie ma się w PKD?

0

Kody PKD to nic innego jak wykaz różnego rodzaju usług, które mogą świadczyć polscy przedsiębiorcy w ramach Polskiej Klasyfikacji Działalności. Na czym polega ich klasyfikacja? Co z działalnościami nieujętymi w wykazie PKD? Czy można je prowadzić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Kody PKD — czym są i kto je musi posiadać?

Polska Klasyfikacja Działalności w została ustanowiona w 2008 roku w celu uporządkowania danych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w rejestrach, ewidencjach urzędowych i prawnie ustanawianych dokumentach. Zgodnie z obowiązującym prawem, kod PKD wymagany jest do zarejestrowania firmy, gdyż określa rodzaj działalności, który przedsiębiorca ma zamiar prowadzić.

Kody PKD są obowiązkowe przy zakładaniu firmy i wnioskowaniu o nadanie numeru REGON. Kto je musi posiadać? Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, wpisaną do CEIDG, a także fundacje, spółki osobowe, kapitałowe i spółdzielnie wpisane do KRS. Na stronie https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/zalozenie-firmy/kim-jest-mikroprzedsiebiorca dowiesz się, czy kody PKD dotyczą też mikroprzedsiębiorców.

Czym jest klasyfikacja kodów PKD?

Klasyfikacja kodów PKD obrazuje sekcje związane z obszarami świadczonych usług i działalności z przypisanymi literowymi oznaczeniami. Można wyróżnić:

Sekcję A – Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo;

Sekcję B – Górnictwo i wydobywanie;

Sekcję C – Przetwórstwo przemysłowe;

Sekcję D – Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych;

Sekcję E – Dostawa wody, gospodarowanie ściekami i odpadami, działalność związana z rekultywacją;

Sekcję F – Budownictwo

Sekcję G – Handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych (w tym motocykli);

Sekcję H – Transport i gospodarka magazynowa;

Sekcję I – Zakwaterowanie i usługi gastronomiczne;

Sekcję J – Informacja i komunikacja;

Sekcję K – Działalność finansowa i ubezpieczenia;

Sekcję L – Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości;

Sekcję M – Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna;

Sekcję N – Działalność w zakresie usług administrowania;

Sekcję O – Administracja publiczna i obrona narodowa;

Sekcję P – Edukacja;

Sekcję R – Kultura, rozrywka i rekreacja;

Sekcję S – Pozostała działalność usługowa;

Sekcję T – Gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników, produkujące wyroby i świadczące usługi na potrzeby własne;

Sekcję U – Organizacje i zespoły eksterytorialne.

Wiele sekcji dotyczy działalności rozliczających się na zasadach ryczałtu. Na stronie https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/ksiegowosc/jak-samodzielnie-rozliczac-ryczalt dowiesz się, jak go samodzielnie rozliczyć.

Co robić, gdy usługa jest niezgodna z kodem PKD?

Jeśli w trakcie prowadzenia działalności, zajdą zmiany dotyczące jej specyfiki, musimy zgłosić ten fakt w terminie do 7 dni. Innymi słowy, przedsiębiorca może świadczyć usługę, niepodlegającą pod aktualne kody PKD, jeśli w ciągu tygodnia dokona zmian, aktualizujących dane we wniosku CEIDG-1. Na stronie https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/prowadzenie-firmy/zmiana-kodow-pkd-online uzyskasz wskazówki, gdzie możesz to zrobić.

Niedopełnienie tego obowiązku tak naprawdę nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Chociaż nieoficjalnie mówi się o karze grzywny, ograniczenia wolności lub wykreślenia jednoosobowej firmy z rejestru CEIDG, to jednak są to pojedyncze przypadki.

Kiedy usługa jest niezgodna z kodem PKD, wystarczy jej szybka korekta. Aby uniknąć takich sytuacji, warto dokładnie przemyśleć wybór prowadzonej działalności.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułŚwidnicki piłkarz z powołaniem do kadry DZPN!
Następny artykułJaka ma być Świdnica przez kolejne 5 lat? Już dzisiaj debata kandydatów na prezydenta miasta