Strona główna 112 Żadne dziecko nie ucierpiało. Oszuści rozpowszechniają fałszywe informacje w celu wyłudzenia danych

Żadne dziecko nie ucierpiało. Oszuści rozpowszechniają fałszywe informacje w celu wyłudzenia danych

0

Świdnicka policja ostrzega przed oszustami, którzy próbują wyłudzić dane logowania do konta na Facebooku poprzez zamieszczanie w portalu społecznościowym sensacyjnie brzmiących wiadomości. Tym razem do sieci trafiła informacja o rzekomym potrąceniu dziewczynki w Świebodzicach.

Szokujące wieści, czyli krótka opowieść o dziewczynce, która wpadła pod pociąg, potem potracił ją samochód, a zaledwie chwilę później wypadła z okna. A to wszystko w Twojej miejscowości! Facebook przyzwyczaił nas do krzykliwych nagłówków, które aż proszą się, żeby w nie kliknąć. Nie każdy szokujący news musi od razu wzbudzić naszą czujność. Na co trzeba uważać? Jeśli jesteś zalogowany, a strona, na którą wchodzisz prosi o dane logowania do Facebooka – to najpewniej próba wyłudzenia danych. Nie podawaj loginu i hasła. Po prostu zamknij podejrzaną stronę – przestrzegają eksperci od bezpieczeństwa internetowego z CERT Polska.

Kolejną taką próbę wyłudzania danych oszuści podjęli w czwartek. – Na portalu społecznościowym ukazała się kolejna informacja, tym razem o potrąceniu dziewczynki w Świebodzicach. Takie zdarzenie nie miało miejsca – zapewnia Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. – Schemat działania jest standardowy dla tego oszustwa. Przestępcy wykorzystują już przejęte konta do publikowania postów z fałszywymi informacjami, które mają generować u odbiorcy emocje. Posty zawierają również odnośnik kierujący do zewnętrznego serwisu, który ma zawierać film ze zdarzenia. Ostatecznie ofierze zaprezentowany zostaje fałszywy panel logowania do Facebooka, zaś po wpisaniu w nim danych trafiają one do przestępcy, który dzięki temu uzyskuje dostęp do konta użytkownika – wyjaśnia Ząbek.

Podejrzane strony można zgłaszać za pośrednictwem serwisu incydent.cert.pl.

/KPP Świdnica, CERT Polska, opr. mn/

Poprzedni artykuł„Mechanik” nawiązał współpracę z Wagonami. Skorzystać mają uczniowie, nauczyciele i zakład
Następny artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń