Strona główna Artykuł sponsorowany Suchość oczu – kiedy jest powodem do niepokoju?

Suchość oczu – kiedy jest powodem do niepokoju?

0
Suchość oczu zwykle zaczyna się od nieprzyjemnego dyskomfortu, uczucia piasku pod powiekami i ciała obcego w oku. Nie powinno się lekceważyć takich objawów, bo ostatecznie mogą prowadzić nawet do zaburzeń ostrości widzenia, a ostatecznie do pogorszenia wzroku! Pierwszą pomocą przynoszącą ulgę w takim przypadku stają się zazwyczaj krople nawilżające. Dowiedz się co może być przyczyną suchości oczu oraz jak jej zaradzić, gdy się już pojawi.

Suchość oczu – skąd się bierze?

Najczęściej suchość oczu pojawia się, kiedy narząd wzroku jest przemęczony. Wystarczy spędzić zbyt wiele czasu przed monitorem lub np. w klimatyzowanym pomieszczeniu. Przyczynić się może do tego również zbyt długi czas noszenia szkieł kontaktowych. Pokonywanie zbyt długich tras samochodem i praca w niedostatecznie oświetlonym pomieszczeniu dodatkowo sprzyjają przesuszeniu oczu. Niektóre choroby oraz leki mogą przyczynić się do powstania suchości oka. Przy narażeniu na te czynniki, może rozwinąć się schorzenie nazywane zespołem suchego oka.

Czym jest zespół suchego oka?

Schorzenie to dotyka coraz większej ilości osób na świecie. Zespół suchego oka jest związany z niedostateczną produkcją łez, niewłaściwym składem filmu łzowego, oraz zwiększonym parowaniem filmu łzowego. Film łzowy jest warstwą pełniącą funkcje ochronną na powierzchni oka. Ma on w szczególności nawilżać, ochraniać oraz odżywiać oko. Jeśli z jakiegoś powodu go zabraknie, lub zmieni on swoje właściwości, oko staje się narażone na suchość. W tym przypadku jedynym ratunkiem przynoszącym ulgę, pozostaną krople nawilżające.

Najczęstsze objawy zespołu suchego oka

Zespół suchego oka ma swoje charakterystyczne objawy, dzięki którym łatwo da się go rozpoznać. Są to:

  • Uczucie suchości oczu,
  • Wrażenie obecności piasku lub ciała obcego pod powiekami,
  • Pieczenie i kłucie oczu,
  • Łzawienie oczu,
  • Zwiększona wrażliwość oczu na światło,
  • Świąd powiek.

W przypadku zbagatelizowania tych objawów, nieleczony zespół suchego oka może doprowadzić do poważnych infekcji, w których już nie pomogą jedynie krople nawilżające. W takiej sytuacji pozostanie tylko, wprowadzenie kosztowniejszego specjalistycznego leczenia, które może bardzo długo trwać.

Jak poradzić sobie z suchością oczu?

Przede wszystkim, należy sprawdzić otoczenie i wykluczyć czynniki które mogą przyczyniać się do rozwoju zespołu suchego oka. Szczególnie ważne będzie:

  • Dbanie o czystość oraz nawilżenie powietrza,
  • Rezygnacja na jakiś czas z soczewek kontaktowych,
  • Unikanie pracy przed monitorem,
  • Nawadnianie organizmu,
  • Wystrzeganie się ekspozycji na światło słoneczne,
  • Przestrzeganie odpowiedniej diety.

Jednak najbardziej pomocne w pozbyciu się uciążliwych objawów, będą krople nawilżające. Są one nazywane inaczej sztucznymi łzami.

Po jakie krople nawilżające sięgnąć i gdzie ich szukać?

Należy zwrócić uwagę aby krople nawilżające posiadały odpowiednie składniki, takie jak kwas hialuronowy. Jest on szczególnie zalecany przez okulistów. Wspomaga regeneracje oka, oraz utrzymuje się na nim dłużej dzięki swojej lepkości. Niewskazane są krople zawierające dużą ilość konserwantów, które mogą mieć negatywny wpływ, podrażniając oczy i nasilając objawy suchego oka. Trzeba pamiętać, aby wyposażyć się w krople nawilżające ze sprawdzonego źródła. Krople nawilżające można stosować zazwyczaj kilka razy dziennie, według wskazań producenta. Należy też przestrzegać określonego przez producenta czasu przydatności po otwarciu opakowania. Po tym czasie, krople mogą okazać się nieskuteczne.

Suchość oczu jest schorzeniem szczególnie uciążliwym, wywołującym dyskomfort i utrudniającym codzienne funkcjonowanie. Lekceważony zespół suchego oka, często prowadzi do poważnych powikłań. Pozytywnym aspektem jest fakt, że zwykle można poradzić sobie z objawami stosując krople nawilżające – sztuczne łzy. Należy jednak pamiętać, że przy nasileniu negatywnych objawów, trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem specjalistą.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDeweloper się nie wywiązał z umowy, za prace zabrało się miasto. Rusza przebudowa Kanonierskiej
Następny artykułNabożeństwo wielkopiątkowe z transmisją w TVP2. Kościół Pokoju zaprasza