Strona główna 112 Bezpieczne święta wielkanocne. Policjanci apelują

Bezpieczne święta wielkanocne. Policjanci apelują

0

Jak co roku w okresie Wielkanocy spodziewane jest zwiększenie natężenia ruchu drogowego, zarówno na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach lokalnych. Nad bezpieczeństwem kierowców czuwać będą policjanci. Funkcjonariusze radzą też, co zrobić, aby świąteczne dni minęły w spokojnej atmosferze i podróż do najbliższych przebiegła bez niespodzianek.

Nad bezpieczeństwem Dolnoślązaków, a także wszystkich osób przebywających w tym szczególnym okresie na terenie naszego województwa, czuwać będą policjanci. W dniach poprzedzających święta oraz w ich trakcie do służby zadysponowana jest większa ilość funkcjonariuszy niż w dni powszednie. Policjanci ruchu drogowego, którzy będą strzec porządku na naszych drogach, pojawią się m.in. na głównych ciągach komunikacyjnych, celem zapewnienia płynności ruchu. Będą oni zwracać szczególną uwagę na stan trzeźwości kierowców, sposób przewozu dzieci, które muszą podróżować w urządzeniach do tego przeznaczonych. Pod specjalnym policyjnym nadzorem znajdzie się również stan techniczny pojazdów, które poruszać się będą po dolnośląskich drogach. Każdy kierowca musi liczyć się z tym, że naruszenia obowiązujących przepisów oraz zachowania stwarzające zagrożenie dla innych użytkowników dróg, będą przez funkcjonariuszy bezwzględnie piętnowane – zapowiadają przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

– W tym szczególnym okresie we wzmożone działania na rzecz bezpieczeństwa zaangażowani będą również mundurowi z pionów prewencji i kryminalnego. Funkcjonariusze w granatowych mundurach, jak również ci nieumundurowani, patrolować będą miejsca, gdzie pojawią się większe skupiska osób, a także te obszary, gdzie może dochodzić do różnego rodzaju czynów zabronionych. Zwiększonym nadzorem policjanci obejmą także komunikację zbiorową – dodają dolnośląscy mundurowi.

Zwracają oni uwagę, że świąteczny pośpiech i roztargnienie nie sprzyja naszemu bezpieczeństwu. – Jeśli dodamy do tego dużą ilość pojazdów na drogach i zmienne warunki atmosferyczne utrudniające życie kierowcom, otrzymamy sytuację, która wymaga konkretnych działań z naszej strony, aby w tym szczególnym okresie móc bezpiecznie podróżować i w spokoju spędzić czas wśród najbliższych. Dolnośląscy policjanci, którzy każdego dnia dbają o bezpieczeństwo mieszkańców naszego województwa oraz osób przemieszczających się po drogach w naszym regionie, przypominają kilka zasad pozwalających zminimalizować możliwość zaistnienia przykrych niespodzianek w trakcie zbliżającej się Wielkanocy – wskazują policjanci.

Wyliczają przy tym kilka zasad, o których warto pamiętać podczas świątecznych zakupów oraz podróży, a także wskazują, jak zatroszczyć się o bezpieczeństwo dobytku pozostawionego na czas świątecznego wyjazdu:

  • Pamiętajmy, że wyjeżdżając na święta, powinniśmy zadbać o zabezpieczenie naszego mieszkania przed złodziejami. Sprawdźmy czy zamknęliśmy wszystkie okna i drzwi, uruchomiliśmy alarm, jeśli takowy posiadamy. Uczulmy życzliwego sąsiada, by od czasu do czasu zwrócił uwagę na nasz dobytek, a może nawet wszedł do mieszkania i zapalił w nim na chwilę światło. Nie trzymajmy też cennych rzeczy na widoku. Lepiej je dobrze schować lub zdeponować w banku.
  • Przygotujmy dobrze nasz pojazd na podróż, która nas czeka. Sprawdźmy jego stan techniczny – opony, oświetlenie, układ hamulcowy, uzupełnijmy płyny eksploatacyjne. Przed wyruszeniem w podróż zaplanujmy dokładnie trasę z uwzględnieniem obowiązkowych przerw na odpoczynek. Oczywiście za kierownicę wsiadajmy bezwzględnie trzeźwi i wypoczęci. Jeśli nie jesteśmy pewni swojego stanu, lepiej poczekać i wyjechać później, niż doprowadzić do tragedii na drodze. Zawsze można też stan swojej trzeźwości sprawdzić w najbliższej jednostce Policji.
  • Wybierając się w podróż środkami komunikacji zbiorowej, np. pociągiem zwróćmy uwagę na nasz bagaż. Nie zostawiajmy go nawet na chwilę samego, bo to doskonała okazja dla złodzieja. Cenne przedmioty i dokumenty nie trzymajmy w zewnętrznych kieszeniach naszej odzieży czy plecaka. Wybierajmy się w podróż z kimś znajomym czy rodziną, a jeśli to nie jest możliwe, zwróćmy uwagę na zawierane nowe znajomości. Dobrze jest zastosować metodę ograniczonego zaufania.
  • Uważajmy na drogach i pamiętajmy, że lepiej dojechać do celu później, ale bezpiecznie. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe, przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego, nie przekraczajmy dozwolonej prędkości, uważajmy na niechronionych uczestników ruchu drogowego.
  • Wybierając się na uroczystości związane z obchodami Świąt Wielkanocnych nie zabierajmy ze sobą dużej gotówki. Nie nośmy dokumentów, gotówki, kluczy w otwartych kieszeniach odzieży. Portmonetki, portfele, telefony i karty bankomatowe, a także klucze – należy schować w zamykanej wewnętrznej kieszeni ubrania.
  • Bądźmy uważni podczas korzystania z komunikacji publicznej, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Torebki, saszetki, plecaki powinny być zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała, miejmy je zawsze przed sobą, trzymając w dłoni.
  • Podczas spotkań z seniorami w rodzinie porozmawiajmy o ich bezpieczeństwie. W związku z wciąż odnotowywanymi oszustwami na szkodę osób starszych, warto poświęcić kilka minut przy świątecznym stole, aby omówić zasady działania oszustów i sposób postępowania seniora w przypadku próby takiego oszustwa.

/KWP Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułNiebezpieczne skrzyżowanie do przebudowy. Prace pochłoną ponad 11 mln złotych
Następny artykułW Wielką Sobotę z bardzo wymagającym rywalem!