Strona główna Kultura Bachowi na 339. urodziny. Koncert w Kościele Pokoju

Bachowi na 339. urodziny. Koncert w Kościele Pokoju [FOTO]

0

W Niedzielę Wielkanocną świdnicki Kościół Pokoju wypełniła muzyka Johanna Sebastiana Bacha. W 339. rocznicę urodzin słynnego kompozytora z koncertem wystąpił świdnicki organista Maciej Bator wraz z uczniami.

Data urodzin lipskiego kompozytora J.S. Bacha jest datą umowną (w źródłach podaje się dwie różne 21 i 31 marca), niemniej rocznica kolejnych jego urodzin jest świetną okazją do posłuchania koncertu organowego na jego cześć. Od kilku lat organizuje go Fundacja Dobrej Muzyki i Kościół Pokoju w Świdnicy. Nieprzypadkowo też Świdnica jest miejscem, w którym rozbrzmiewa muzyka genialnego kompozytora epoki baroku.

Świdnica to miasto o tradycjach muzycznych sięgających XV w. – stała się ważnym miejscem wykonywania muzyki J.S.Bacha. Kompozytor był związany ze Świdnicą poprzez postać swojego ucznia Christopha Gottloba Weckera (1700 – 1774). Wecker został w 1729 r. organistą Kościoła Pokoju w Świdnicy, a muzyka J.S. Bacha była wykonywana w tej świątyni regularnie przez cały XIX wiek – wyjaśniają przedstawiciele Fundacji Dobrej Muzyki.

Samą koncertową tradycję w rocznicę urodzin Bacha zainaugurował w 2017 roku świdnicki organista i doktor sztuki Maciej Bator, obecny kantor Kościoła Pokoju. Każdego roku 31 marca prezentowane są kolejne utwory organowe wielkiego kompozytora. W niedzielę w zabytkowej świątyni przy placu Pokoju wystąpił dr Bator wraz ze swoimi uczniami: Natalią Mielnik, Filipem Zabrzewskim, Maciejem Wywrockim i 9-letnim Leonardem Batorem, a także flecistka Blanka Morawska.

/Fundacja Dobrej Muzyki, Kościół Pokoju, opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Nauczycielska
Następny artykuł„Wodna bitwa” na lany poniedziałek. Strażacy zapraszają do zabawy w kilku miejscowościach