Od dzisiaj wszyscy pracownicy produkcji ostatniego na Dolnym Śląsku zakładu wytwarzającego porcelanę są na postojowym. Załoga otrzymała pismo, informujące o wygaszeniu produkcji. Od listopada 2023r. trwa postępowanie upadłościowe jaworzyńskiej „Karoliny”.
Protest przed ZPS „Karolina” z kwietnia 2023r.
Porcelana w Jaworzynie produkowana jest od ponad 160 lat, a Zakłady Porcelany Stołowej Karolina były największym pracodawcą w Jaworzynie Śląskiej. Zatrudnienie miało tutaj jeszcze w 2020 roku 460 osób. Firma poradziła sobie z trudnościami podczas pandemii. Na początku 2022 roku HM Investment Sp. z o.o., będąca właścicielem Gerlach S.A., dokonała przejęcia większościowego pakietu udziałów. Zamiast zapowiadanego rozwoju, firma zaczęła ograniczać produkcję, zaczęły się zwolnienia. W listopadzie załoga stopniała do 320 osób. Wiosną 2023 roku było już tylko 240 pracowników. W listopadzie do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu trafił wniosek o ogłoszenie upadłości, a tuż przed świętami Bożego Narodzenia zarząd firmy poinformował NSZZ „Solidarność” o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Pracę ma stracić 91 osób. Jako powód zostały podane problemy, wywołane przez wypadek, do którego doszło 18 czerwca tego roku. W wyniku rozszczelnienia doszło do wybuchu gazu i zniszczenia stacji redukcyjno-pomiarowej, która była sercem instalacji dostarczającej gaz do pieców w „Karolinie”.
Z każdym dniem sytuacja w zakładzie się pogarszała. Pracownicy skarżyli się na wypłacanie pensji w ratach i na dojmujące zimno w halach. NSZZ Solidarność wskazywała z kolei na brak dobrej woli pracodawcy w negocjacjach, prowadzonych ws. zwolnień. Część zatrudnionych zaczęła odchodzić, nie czekając na wypowiedzenie, które miałyby biec z dniem 1 marca 2024r.
– Otrzymaliśmy oficjalne zgłoszenie o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Skierowaliśmy do firmy pismo z propozycją pomocy we wsparciu odchodzących pracowników, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi – mówi Tadeusz Kotlarski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy.
Pracownicy zostali przez zarząd poinformowani o uchwale, podjętej 1 lutego o wprowadzeniu przestoju w pracy, który obowiązuje od 5 lutego do odwołania i obejmuje wszystkich pracowników oprócz administracji, ochrony, pracowników sklepu firmowego i magazynu wyrobów gotowych. Jak podaje zarząd, przyczyną wprowadzenia przestoju jest wygaszanie produkcji ze względu na złożony wniosek upadłościowy. Pracownicy mają otrzymywać należne wynagrodzenie i pozostawać w gotowości do podjęcia pracy.
Agnieszka Szymkiewicz