W 2024 roku praca w powiecie świdnickim będzie dostępna przede wszystkim w 50 zawodach, w których prognozowany jest deficyt poszukujących zatrudnienia. Najłatwiej będzie kamieniarzom i psychologom – to oni będą szczególnie potrzebni na lokalnym rynku pracy. Kogo jeszcze będą szukać pracodawcy i ile można zarobić w Świdnicy?
Zawody deficytowe 2024 – dla kogo praca w Świdnicy?
Barometr Zawodów na 2024 rok przewiduje, że brak wystarczającej liczby kandydatów do pracy będzie odczuwalny w dwóch zawodach – mają to być kamieniarze oraz psycholodzy / psychoterapeuci. Zgodnie z najnowszymi prognozami praca Świdnica będzie łatwiej dostępna dla przedstawicieli kilkudziesięciu zawodów. Prócz wyżej wspomnianych, są to między innymi pracownicy z branży budowlanej, transportu, oświaty, służby zdrowia i branży usługowej.
Jak wskazują prognozy Barometru Zawodów, praca w Świdnicy to wakaty przeznaczone przede wszystkim dla takich zawodów jak blacharze i lakiernicy samochodowi, dekarze, fizjoterapeuci i masażyści, kierowcy autobusów i kierowcy samochodów ciężarowych, lekarze, listonosze i kurierzy, magazynierzy, murarze i tynkarze, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedszkoli, opiekunowie osób starszych, pomoce kuchenne, recepcjoniści i rejestratorzy, sprzedawcy i kasjerzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy.
Dlaczego brakuje kandydatów do pracy w tych profesjach? Niektórym nie odpowiadają oferowane warunki, na przykład wynagrodzenie lub system zmianowy. Zdarza się także, że kandydaci nie spełniają wymogów pracodawców lub nie posiadają niezbędnych do wykonywania zawodu uprawnień. Czasem problemem jest samo CV – aby czytelnie przedstawić swoje kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, warto przygotować dokumenty aplikacyjne, wykorzystując w tym celu kreator CV online.
Poza zawodami deficytowymi znajdą się też takie, w których widoczna będzie równowaga popytu i podaży na rynku pracy. Praca w województwie dolnośląskim z nieco mniejszym, ale wciąż widocznym zapotrzebowaniem na pracowników w 2024 roku to między innymi takie profesje jak administratorzy stron internetowych, architekci i urbaniści, cukiernicy, dentyści, diagności samochodowi, farmaceuci, fryzjerzy, kelnerzy i barmani, kosmetyczki, kucharze, opiekunki dziecięce, piekarze, pracownicy ds. BHP, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, ratownicy medyczni czy spedytorzy i logistycy.
Praca w województwie dolnośląskim – ile zarabiają pracownicy?
Praca w Polsce, w tym praca dla uchodźców, w październiku 2023 przyniosła średnie wynagrodzenia w wysokości 7545 złotych brutto. Zarobki na Dolnym Śląsku w październiku uplasowały się na 4. miejscu wśród województw na terenie kraju. Według informacji udostępnionych przez GUS dotyczących wynagrodzeń przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło tu 7692 złotych. Na wyższe zarobki mogli liczyć jedynie pracownicy z województwa mazowieckiego (8711 złotych brutto), śląskiego (7899 złotych brutto) i małopolskiego (7865 złotych brutto).
W jakich branżach zarabia się najwięcej? Najbardziej opłacalna praca w województwie dolnośląskim według sektorów to:
- informacja i komunikacja – 12 947 złotych brutto;
- przemysł – 9975 złotych brutto;
- przetwórstwo przemysłowe – 7603 złotych brutto;
- budownictwo – 7407 złotych brutto;
- transport i gospodarka magazynowa – 6994 złotych brutto;
- obsługa rynku nieruchomości – 6971 złotych brutto;
- handel i naprawa pojazdów samochodowych – 6795 złotych brutto;
- administrowanie i działalność wspierająca – 5895 złotych brutto;
- zakwaterowanie i gastronomia – 5600 złotych brutto.
Jakie zmiany czekają rynek pracy w 2024 roku?
2024 rok to czas zmian na krajowym rynku pracy. Wpłynie na to wiele czynników – obok cyfryzacji i coraz szerszego zastosowania sztucznej inteligencji ważny będzie wzrost płacy minimalnej czy składek ZUS, co z kolei może doprowadzić do prób ograniczenia kosztów zatrudnienia. Oznacza to, że praca Świdnica może być mniej dostępna. Aby uniknąć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, a ostatecznie bezrobocia, niezbędne jest zdobycie kompetencji cyfrowych, dostosowując się do nadchodzących zmian technologicznych.
/Artykuł sponsorowany/