Strona główna Artykuł sponsorowany Innowacje w edukacji o substancjach psychoaktywnych dla młodzieży

Innowacje w edukacji o substancjach psychoaktywnych dla młodzieży

0

Młodzi ludzie sięgają po narkotyki z różnych powodów. Często wynika to czystej ciekawości i niewielkiej wiedzy na temat skutków ich stosowania. W innych przypadkach wpadnięcie w szpony nałogu może wynikać z obawy przed wykluczeniem przez rówieśników lub wręcz przeciwnie – właśnie z tego wykluczenia. Trzeba też zwrócić uwagę na trudy związane z okresem dojrzewania, ucieczkę przed codziennymi problemami czy chęć buntu. To właśnie w takich okolicznościach młodzież sięga po substancje psychoaktywne, takie jak marihuana.

Marihuana – co należy o niej wiedzieć?

Jak wynika z przygotowanego przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom „Raportu o stanie narkomanii w Polsce 2020” w naszym kraju narkotyków używa 5,4% populacji w wieku 15-64 lat. Największy odsetek brania narkotyków obserwuje się u młodzieży i dorosłych w wieku 15-34 lat, którzy sięgają przede wszystkim po marihuanę i haszysz.

Z jednej strony nielegalna, z drugiej – społecznie znacznie bardziej akceptowana niż inne narkotyki. Dyskusja o dostępności marihuany toczy się w Polsce od wielu lat. Popularność marihuany wynika w dużej mierze z jej pozytywnego PR-u oraz działania: jej główna substancja chemiczna, czyli kannabinoid (CBD) wywołuje przyjemne uczucie, takie jak zadowolenie, odprężenie i zintensyfikowany odbiór obrazów czy muzyki. Warto jednak edukować młodzież i podkreślać, że marihuana ma w składzie także THC (tetrahydrokannabinol), który z kolei może wywoływać stany lękowe i paranoidalne oraz halucynacje. Nie jest zatem prawdą, że po „skręcie” uczucia zawsze są pozytywne.

Obecnie w Polsce legalne są produkty konopne, w których stężenie THC jest niższe niż 0,3%. Rozwój „przemysłu CBD” powoduje, że niezmiennie coraz bardziej pozytywny staje się też stosunek społeczeństwa do samej marihuany.

Narkotest CANNABIS

Nie zamierzamy w tym artykule wchodzić w dyskusję na temat tego, czy marihuana powinna być legalna, czy nie. Niewątpliwie jednak sama szkodliwość tego narkotyku jest znacznie mniejsza, niż choćby w przypadku heroiny czy kokainy. Z drugiej strony, zdarzają się niebezpieczne sytuacje, w których branie marihuany jest swego rodzaju „wstępem” do sięgnięcia po inne, groźniejsze substancje psychoaktywne.

Działanie obecnych w marihuanie substancji – zarówno CBD, jak i THC – jest mimo wszystko dość przewidywalne. To jednak nie zmienia faktu, że w suszu z marihuany, haszyszu czy innych ekstraktach konopnych mogą znajdować się inne kannabinoidy o mniej przewidywalnym, niebezpiecznym lub silnie toksycznym działaniu. Pomocny w ich wykryciu może być narkotest CANNABIS, który jest dostępny na stronie https://protestkit.pl/cannabis-pro-test/.

Edukacja młodzieży o substancjach psychoaktywnych

Wbrew temu, co może się pozornie wydawać młodym osobom, zażywanie marihuany może wiązać się z różnymi zagrożeniami, związanymi nie tylko z samopoczuciem i odczuwanymi emocjami, ale też z rosnącą skłonnością do sięgania po inne narkotyki. Warto zatem edukować młodzież na tematy psychodelików. Dobrze jest też testować substancje psychoaktywne, ponieważ zdarza się, że do marihuany dodawane są bardzo niebezpieczne narkotyki, takie jak fentanyl. Różne narkotesty dostępne są na stronie https://protestkit.pl/.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułNaprawili szkody na rozjeżdżonym skwerze
Następny artykułKierowcy mają dość przeciągającego się remontu drogi 382. Zarządca tłumaczy się i podaje termin zakończenia