Strona główna 112 Strażacy ćwiczą na lodzie i przypominają o zasadach bezpieczeństwa

Strażacy ćwiczą na lodzie i przypominają o zasadach bezpieczeństwa [FOTO]

0

Na zamarzniętym stawie Warszawianka trwają trzydniowe ćwiczenia prowadzone przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzicach. Strażacy doskonalą swoje umiejętności w zakresie pracy w ekstremalnych warunkach zimowych.

Mamy sprzyjające warunki do przeprowadzenia ćwiczeń z zakresu ratownictwa na lodzie. Uczestniczą w nich strażacy z JRG Świebodzice. Będziemy się starali, żeby wszystkie trzy zmiany miały możliwość wzięcia udziału w tych ćwiczeniach – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Celem ćwiczeń jest doskonalenie technik ratowania osób z przerębla oraz poruszania się po lodzie, używania ubrań wypornościowych, ewakuacji z lodu oraz posługiwania się specjalistycznym sprzętem ratownictwa wodno-lodowego.

Strażacy przypominają zarazem o zasadach bezpiecznego wypoczynku zimowego. – Niskie temperatury powietrza sprawiają, że akweny pokrywają się lodem, jednakże zawsze wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy, jeziora etc. jest skrajnie niebezpieczne. Mimo, że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby. Osoba pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia. Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek nierozważnego postępowania. Nie wchodź na zamarznięty staw, jezioro czy rzekę – korzystaj tylko z bezpiecznych lodowisk – radzą funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu.

Przypominają przy tym, co zrobić jeśli będzie się świadkiem wypadku na zamarzniętym akwenie:

  • jeśli jest taka możliwość – jak najszybciej poinformuj o zdarzeniu osobę dorosłą, która znajduje się jak najbliżej.
  • telefonicznie poinformuj odpowiednie służby – zadzwoń na numer alarmowy 112. Postaraj się spokojnie i jak najdokładniej opisać to co i gdzie się wydarzyło, postępuj według wskazówek przekazywanych podczas rozmowy z Operatorem numeru alarmowego. Postaraj się zachować spokój.
  • Powinieneś wiedzieć również, że ofiara wypadku może być w szoku i wypowiadane przez nią słowa czy polecenia mogą nie mieć sensu i m. in. w związku z tym… uważaj na swoje bezpieczeństwo! Niestety często osoba/osoby, które chcą samodzielnie pomóc poszkodowanemu, również stają się poszkodowanym/i lub ofiarami wypadku.
  • Pamiętaj, że największy, miejscowy nacisk na lód występuje w pozycji stojącej, jeśli znalazłeś się w niebezpieczeństwie połóż się na brzuchu na trzeszczącym lodzie lub jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji – zaleć to osobie, która może być/jest w niebezpieczeństwie i w tej pozycji należy starać się przesuwać po tafli lodu w stronę brzegu.

/UM Świebodzice, KW PSP Wrocław, opr. mn/

Poprzedni artykułPotwierdzili dominację i zagrają w finale strefowym [FOTO/WYNIKI]
Następny artykułNowa stanica rowerowa gotowa. Wkrótce otwarcie punktu dla turystów