Strona główna Wydarzenia Orszak Trzech Króli. Sprawdź, gdzie odbędą się uliczne jasełka

Orszak Trzech Króli. Sprawdź, gdzie odbędą się uliczne jasełka

0

Pod hasłem „W jasełkach leży!” w ponad 800 miejscowościach odbędą się Orszaki Trzech Króli. 6 stycznia barwne korowody przemaszerują również ulicami Świdnicy, Dobromierza, Jaroszowa, Mokrzeszowa, Strzegomia oraz Świebodzic.

Orszak Trzech Króli, który został zapoczątkowany w Warszawie w styczniu 2009 roku, a w ostatnich latach przeszedł ulicami setek miast w kraju, od kilku lat pojawia się również poza Polską. W każdym z miejsc ma swój niepowtarzalny klimat związany z kulturą, obyczajami, pogodą i frekwencją. Odbywa się w siarczystym mrozie, czy w słonecznej letniej aurze, uczestniczą w nim dorośli i dzieci ze szkół oraz całe parafie. W 2023 roku wydarzenie odbyło się w 753 miejscowościach w całej Polsce i kilkunastu miastach na świecie.

Orszak to największe uliczne jasełka na świecie odbywające się w osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech. Pragniemy w tym roku szczególnie zachęcać wszystkich do wystawiania przedstawień jasełkowych w rodzinach, parafiach, domach kultury i na ulicach. Dzieciątko Jezus leżące w jasełkach, czyli w żłóbku (słowem „jasło” określano dawniej żłób, paśnik dla zwierząt), skupia naszą uwagę na prostocie i ubóstwie swojego narodzenia. Jednocześnie pobudza nas do pochylenia się nad ubogimi i potrzebującymi – informują organizatorzy.

Świdnica – Orszak Trzech Króli Ziemi Świdnickiej

Tradycyjnie wyruszymy 6 stycznia o godzinie 14.00 z pl. św. Jana Pawła II. Orszak poprowadzą trzej królowie z osiołkami z ośrodka onoterapii w Lubachowie. W radosnej atmosferze świątecznych kolęd, granych przez orkiestrę przejdziemy ulicami naszego miasta do rynku. Tam będzie czekał na Państwa ciepły poczęstunek przygotowany przez Caritas Diecezji Świdnickiej, ale nie tylko! Oprócz wspólnego kolędowania na rynku pojawią się także alpaki – zapowiada koordynator ulicznych jasełek i świdnicki radny Jan Jaśkowiak.

Dobromierz

Na Orszak Trzech Króli zaprasza parafia pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu. – Orszak rozpocznie się 6 stycznia w uroczystość Trzech Króli o godz. 12.00 i podąży w radosnym przemarszu ze śpiewem kolęd. Przygotujmy tak, jak w poprzednich latach nasze przebrania, przynieśmy ze sobą flagi i proporce, które każdy ma w swoim domu, aby Orszak był jak najbardziej kolorowy i piękny. Orszak wyruszy z dwóch miejsc: z kościoła św. Michała Archanioła (mieszkańcy Dobromierza, Pietrzykowa i Bronówka) oraz na wysokości Przychodni (mieszkańcy Jugowej, Szymanowa, Siodłkowic, Serwinowa, Jaskulina, Bronowa). Połączymy się w jeden Orszak na Placu Wolności i wspólnie przejdziemy do kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie będzie przedstawienie w wykonaniu dzieci i młodzieży i uroczysta Msza św. Przyjdźmy licznie na Orszak, abyśmy mogli wspólnie się radować i cieszyć, dając widoczny także zewnętrznie wyraz naszej wiary. Po zakończeniu Mszy św. zapraszamy wszystkich przed kościół na gorącą herbatę i ciepły poczęstunek – zachęcają organizatorzy.

Jaroszów

Orszak Trzech Króli odbędzie się również w Jaroszowie. Wymarsz orszaku nastąpi o godz. 13.00, po zakończeniu mszy św., która rozpocznie się o godz. 12.00 w miejscowym kościele. Po zakończeniu przemarszu organizatorzy przewidzieli koncert kolęd, ciepły poczęstunek oraz rozstrzygnięcie konkursu z nagrodami na strój orszakowy (kategorie: indywidualna i rodzinna).

Mokrzeszów

Do udziału w Orszaku zachęcają duchowni z parafii pw. św. Jadwigi w Mokrzeszowie. – 6 stycznia, w Uroczystość Objawienia Pańskiego, w naszej parafii odbędzie się Orszak Trzech Króli. Zbiórka o godz. 10.15 pod marketem Dino. Rozdanie koron, balonów i chorągiewek, jasełka w wykonaniu uczniów ósmej klasy, po czym przemarsz wraz z królami do kościoła i Msza św. Na orszaku dzieci, które wykonały najciekawsze szopki bożonarodzeniowe otrzymają vouchery do kina. Na orszak ubieramy się w kolorach: czerwonym, zielonym lub niebieskim. Wybierzemy rodzinę, która najbardziej jednolicie zaprezentuje się w jednym z tych kolorów – informują organizatorzy.

Strzegom

6 stycznia przez Strzegom przejdzie Orszak Trzech Króli. – Będzie to już 8. edycja tego radosnego i pięknego wydarzenia. O godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej zostanie odprawiona msza św., po zakończeniu której ulicami naszego miasta ruszy kolorowy i rozśpiewany orszak. O godz. 14:00 zapraszamy na koncert kolęd w wykonaniu Scholi Ojca Pio, który będzie miał miejsce w CAS Karmel w Strzegomiu – zapowiadają strzegomscy samorządowcy.

Świebodzice

W sobotę, 6 stycznia o godzinie 13.00 uliczne jasełka rozpoczną się na Rynku w Świebodzicach. Uczestnicy Orszaku wyruszą do hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie od godziny 13.40 z programem artystycznym występować będą uczniowie szkół podstawowych, a zespół „Świebodziczanie” zaśpiewa kolędy.

/opr. mn/

Poprzedni artykułDęby poszły pod topór [FOTO]
Następny artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń