Miesięcznik „Perspektywy” już po raz dwudziesty szósty opublikował ranking najlepszych liceów ogólnokształcących i techników w Polsce. Większość szkół średnich z powiatu świdnickiego zanotowała awans względem ubiegłorocznego zestawienia. Podobnie jak przed rokiem najlepszym liceum w powiecie okazało się I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. W kategorii techników kolejny rok z rzędu najlepiej wypadło Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy, które zarazem utrzymało wysoką pozycję na Dolnym Śląsku.
Głównymi adresatami rankingu „Perspektyw” są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum, które doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.
W tegorocznym zestawieniu przeanalizowano wyniki 1431 liceów ogólnokształcących (spośród 2246) i 1231 techników (spośród 1755), które spełniły kryterium wejścia do rankingu: maturę w maju 2023 roku zdawało minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Podczas oceny liceów wzięto pod uwagę: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). W przypadku techników oceniano: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).
Oprócz rankingów ogólnopolskich obejmujących 1000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników, „Perspektywy” przygotowały również podrankingi wojewódzkie (oddzielne dla liceów i techników), które są wyciągami z głównych rankingów ogólnopolskich.
Jak wypadły licea i technika z powiatu świdnickiego?
W ogólnopolskim zestawieniu liceów najwyższą lokatę spośród szkół powiatu świdnickiego zajęło I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, które uplasowało się na 205 miejscu. Rok wcześniej „Kasprowicz” zajął 167 lokatę, a dwa lata temu uplasował się na miejscu 195. W tegorocznym rankingu wojewódzkim szkoła znalazła się na 13 miejscu – utrzymując lokatę z ubiegłego roku.
W rankingu najlepszych liceów znalazły się również:
- II Liceum Ogólnokształcące im. S. Banacha w Świdnicy: 289 miejsce w kraju (rok wcześniej na pozycji 189) i 20 lokata w województwie dolnośląskim,
- Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Świebodzicach: 970 miejsce w kraju (poprzednio niesklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim) i 60 lokata w województwie dolnośląskim (poprzednio na 77 miejscu).
- III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy: 66 miejsce w województwie dolnośląskim, nie zostało sklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim (poprzednio na pozycji 900 w kraju i 63 w województwie),
- Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu: 70 miejsce w województwie dolnośląskim, nie zostało sklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim (poprzednio na pozycji 864 w kraju i 58 w województwie).
W przypadku techników kolejny rok z rzędu najlepiej w powiecie świdnickim wypadło Technikum nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy, które w ogólnopolskim zestawieniu zajęło 304 miejsce. Rok wcześniej „Ekonomik” uplasował się na 216 pozycji w kraju. W rankingu wojewódzkim szkoła znalazła się tym razem na 14 miejscu, zaliczając spadek z 9 miejsca w ubiegłym roku.
W rankingu techników znalazły się również:
- Technikum nr 2 w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy: 25 miejsce na Dolnym Śląsku (awans z pozycji 28), niesklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim,
- Technikum nr 6 w Zespole Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy: 26 miejsce na Dolnym Śląsku (spadek z pozycji 16), niesklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim,
- Technikum nr 4 w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy: 49 miejsce na Dolnym Śląsku (spadek z pozycji 39), niesklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim,
- Technikum im. Księcia Bolka II w Strzegomiu: 51 miejsce na Dolnym Śląsku (awans z pozycji 57), niesklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim,
- Technikum Ortopedyczne w Świdnicy: 67 miejsce na Dolnym Śląsku (poprzednio nieuwzględnione w rankingu), niesklasyfikowane w zestawieniu ogólnopolskim.
Z tegorocznymi wynikami rankingu można się zapoznać na stronie miesięcznika Perspektyw: zestawienie liceów, zestawienie techników.
Dyrektorzy szkół komentują wyniki
– Podobnie jak w ubiegłym roku zajęliśmy 13. miejsce na Dolnym Śląsku. Bardzo poprawiliśmy pozycję w rankingu olimpijskim. Uważam ten wynik za bardzo satysfakcjonujący. Od kilku lat trzymamy dobry kurs i ten sam poziom, co jest ewidentnie zasługą naszych uczniów i grona nauczycieli, bo dzięki ich pracy, wytrwałości i pewnej kulturze organizacyjnej udaje nam się budować dobrą szkołę i trzymać poziom – mówi Robert Kaśków, dyrektor I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy. – Należy pamiętać, że rankingi są tylko jednym z możliwych wskaźników oceny pracy szkół. Są one najbardziej nośne i medialne. Oczywiście bardzo się cieszę, bo jest to jeden z takich elementów, który potwierdza, że to co robimy w „Kasprowiczu” ma sens – dodaje.
– Wyniki rankingu Perspektyw odzwierciedlają wysoką jakość nauczania w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha. 100% zdawalność egzaminu maturalnego, wysokie wyniki uczniów z przedmiotów obowiązkowych i rozszerzonych a także tytuły laureata i finalistów w olimpiadach przedmiotowych złożyły się na bardzo dobry wynik II LO na tle innych szkół zarówno dolnośląskich jak i krajowych. Zostaliśmy uhonorowani tytułem SREBRNA SZKOŁA za co dziękuję nauczycielom oraz gratuluję naszym uczniom i maturzystom – komentuje Jacek Iwancz, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Banacha w Świdnicy.
/Perspektywy, mn/