Ofiarą oszustów podających się za amerykańskiego żołnierza, generała oraz kuriera padła 78-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego. Kobieta straciła blisko 220 tysięcy złotych. Policjanci apelują o rozsądek i zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie nawiązywania znajomości w sieci.
– Do świdnickiej komendy zgłosiła się kolejna osoba, która została oszukana w trakcie nawiązywania internetowych znajomości. W kwietniu ubiegłego roku sprawca oszustwa nawiązał kontakt z 78-letnią kobietą za pośrednictwem mediów społecznościowych. Rozpoczęli znajomość pisząc przez jeden z popularnych komunikatorów. Oszust podawał się za amerykańskiego żołnierza na misji w Iraku. Korespondując z 78-latką, opowiadał wiele o sobie, wzbudzając tym jej zaufanie. Mężczyzna w rozmowach wykazywał coraz większe zainteresowanie nowo poznaną kobietą. Po dłuższej znajomości i pogłębieniu wzajemnych relacji oraz wyznaniach miłosnych przekonał ją do pomocy finansowej. Nieświadoma oszustwa 78-latka uległa jego prośbie. Początkowo mężczyzna prosił o małe sumy, więc ta przelewała pieniądze na wskazane konto by jej rozmówca mógł wyrobić dokumenty czy oprawić odznaki – opisuje Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.
– W grudniu za namową żołnierza, z którym korespondowała, zaczęła rozmowę z innym mężczyzną, który przedstawiał się jako „generał”. Osoba ta namawiała 78-latkę do kolejnych przelewów na poczet kupna biletów, opłaty przepustki urlopowej, ubezpieczenia zdrowotnego dla jej znajomego żołnierza. Kobieta uwierzyła i znów dokonała przelewów. W grudniu z pokrzywdzoną skontaktował się także kurier, który reprezentował firmę zajmującą się doręczaniem przesyłek. Taka przesyłka miała trafić w jej ręce, a nadana miała być przez żołnierza z Iraku. Kobieta miała opłacić koszty z tym związane. Żołnierz, z którym korespondowała poszkodowana, obiecywał, że odda wszystkie pieniądze jak przyjedzie po 78-latkę – przywołuje Ząbek.
Żołnierz, generał i kurier okazali się oszustami, a wyznania miłosne fikcją. – Prawdziwe były tylko pieniądze z oszczędności i z zaciągniętych kredytów, które kobieta przelała na konta oszustów. Pokrzywdzona w efekcie znajomości internetowych straciła blisko 220 tysięcy złotych – konkluduje rzecznik świdnickiej policji.
Policjanci raz jeszcze apelują i ostrzegają. – Nie dajmy się więc oszukać. W kontaktach z osobami poznanymi w sieci zachowujmy szczególną ostrożność. Zwłaszcza wtedy, gdy proszą nas o pieniądze – przypominają.
/KPP Świdnica, opr. mn/