Kilkadziesiąt osób postanowiło przyłączyć się do aktywnego wspierania 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wzięło udział w akcji „Aktywnie namaluj serce w Świdnicy”. Ich celem jest pokonanie trasy w kształcie serca i wsparcie orkiestrowej zbiórki.
W ramach akcji „Aktywnie namaluj serce w Świdnicy” pomysłodawcy zaproponowali biegaczom oraz rowerzystom pokonanie jednej z dwóch tras o długości 15 oraz 7 kilometrów – obu w kształcie serca – wytyczonych na terenie Świdnicy. Start i metę wydarzenia wyznaczono przy rondzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy położonego u zbiegu ulic Zamenhofa i Ceglanej. Skrzyżowanie na drodze krajowej nr 35, znajdujące się na wjeździe do Świdnicy od strony Wałbrzycha, otrzymało swoją nazwę w listopadzie 2019 roku, a decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miejska w Świdnicy.
– Celem Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegające na ratowaniu życia chorych – w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu zdrowia, jak również na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Najbardziej znaną formą działalności Fundacji jest coroczna ogólnopolska impreza o charakterze charytatywnym, pod nazwą Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas której w całej Polsce odbywają się koncerty muzyczne, różne imprezy kulturalne i sportowe, a dochód przeznaczony jest na cele Fundacji – podkreślał wówczas przewodniczący Rady Miejskiej Jan Dzięcielski, uzasadniając propozycję nazwania ronda imieniem WOŚP. Wskazywał przy tym, że Regionalny Szpital Specjalistyczny „Latawiec” w Świdnicy otrzymał od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sprzęt warty setki tysięcy złotych.
Dotychczas do świdnickiego szpitala trafił sprzęt o łącznej wartości ponad 1 mln 888 tys. złotych. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Świdnicy otrzymuje wsparcie od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już od 1. Finału Orkiestry, który miał miejsce w 1993 roku. W ramach pomocy Fundacji WOŚP przekazała do świdnickiego „Latawca”: pulsoksymetr (1. Finał), inkubator podstawowy (1. Finał), inkubator zamknięty do opieki podstawowej (7. Finał), wkładki uszne (8. Finał), końcówki do sondy zewnętrznej Eroscan (8. Finał), urządzenie do przesiewowych badań słuchu metodą otoemisji akustycznych Eroscan (9. Finał), pompę strzykawkową (11. Finał), resuscytator noworodkowy (13. Finał), zestaw nCPAP wspomagający oddychanie u noworodków (16. Finał), urządzenie do screeningowego badania słuchu (17. Finał), dwa komputery/terminal do przesyłania danych (17. i 25. Finał), aparat USG (20. Finał), monitor pomiarów przezskórnych pO2/pCO2 (20. Finał), kardiomonitor (20. Finał), urządzenie do screeningowego badania słuchu (25. Finał), czternaście leżanek dla rodziców (25. Finał), aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków (26. Finał), stanowisko do resuscytacji (26. Finał), system mobilny endoskopii giętkiej i sztywnej (29. Finał), audiometr impedancyjny (29. Finał), oftalmoskop pośredni (30. Finał), autorefraktometr (30. Finał), autorefraktometr ręczny (30. Finał), analizator do diagnostyki molekularnej i wykrywania mechanizmów oporności (31. Finał), komorę laminarną (31. Finał), aparat do identyfikacji metodą spektrometrii masowej wraz z zestawem komputerowym i modułami (31. Finał).
/mn/