Wydatki na inwestycje, zadłużenie, środki pozyskane z Unii Europejskiej, liczba zarejestrowanych firm, przyrost naturalny i migracja ludności, a nawet wyniki egzaminu ósmoklasisty były brane pod uwagę podczas tworzenia najnowszego Rankingu Gmin Dolnego Śląska. Ogłoszono wyniki trzeciej edycji zestawienia opracowanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego we współpracy z Urzędem Statystycznym we Wrocławiu.
– Wspólnie z Głównym Urzędem Statystycznym z Wrocławia zorganizowaliśmy po raz trzeci Ranking Gmin Dolnego Śląska. Założeniem rankingu jest wyłonienie i promowanie gmin najprężniej rozwijających się pod względem społeczno-gospodarczym – informują twórcy rankingu. Analizie poddane zostały wszystkie gminy województwa dolnośląskiego – za wyjątkiem miast na prawach powiatu – w dwóch kategoriach: gminy do 20 tysięcy mieszkańców oraz gminy powyżej 20 tysięcy mieszkańców. Każda z nich oceniana została na podstawie 16 wskaźników w obszarach ekonomicznych, gospodarczych i społecznych.
Przy tworzeniu rankingu wzięto pod uwagę finanse gmin, dane demograficzne dotyczące wskaźnika migracji i przyrostu naturalnego, liczbę zarejestrowanych przedsiębiorstw oraz organizacji pozarządowych, wydatki na kulturę, oświatę oraz ochronę powietrza, odsetek gospodarstw korzystających z sieci kanalizacyjnej, a także wyniki egzaminu ósmoklasisty i nakłady na szkolenia urzędników.
W kategorii gmin do 20 tysięcy mieszkańców I miejsce zajęła gmina Jerzmanowa, II miejsce przypadło gminie Rudna, natomiast na ostatnim stopniu podium znalazła się gmina Grębocice. W kategorii gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców liderzy nie zmienili się od ubiegłorocznej edycji: I miejsce ponownie zajęła gmina Kobierzyce, II miejsce przypadło gminie Polkowice, a na III miejscu uplasowała się gmina Kąty Wrocławskie. Statuetka trafiła również do miasta Złotoryja, które odnotowało największy skok w rankingu i z pozycji 99 awansowało na miejsce 22.
Jak wypadły gminy z powiatu świdnickiego?
W zestawieniu 29 gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców spory awans odnotowała gmina Strzegom, która znalazła się na miejscu 8 (w ubiegłorocznym rankingu zajmowała 19 lokatę). Na pozycji 17 uplasowało się miasto Świdnica (spadek z 13 miejsca), natomiast miejsce 21 przypadło Świebodzicom (awans z 26 lokaty).
Wśród 136 gmin do 20 tysięcy mieszkańców najlepiej wypadła gmina Marcinowice, która znalazła się na 19 miejscu (awans z pozycji 21). W tej samej kategorii gmina Żarów uplasowała się na miejscu 40 (awans z pozycji 41), gmina Świdnica na miejscu 45 (spadek z pozycji 34), gmina Dobromierz na miejscu 47 (spadek z miejsca 31), a gmina Jaworzyna Śląska na miejscu 60 (awans z pozycji 63).
Z pełnymi wynikami rankingu można się zapoznać na stronie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
/Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, opr. mn/