Strona główna Artykuł sponsorowany Pleśń w domu niszczy zdrowie. Zadbaj o prawidłową wilgotność

Pleśń w domu niszczy zdrowie. Zadbaj o prawidłową wilgotność

0

Pojawienie się pleśni w domu to oznaka problemów z przewilżeniem powietrza. Zarówno sama pleśń, jak i zbyt wysoka wilgotność mogą stać się przyczyną chorób. Ważne jest zatem to, żeby zachować dobry poziom nawilżenia powietrza, czyli od 40 do 60%. W przypadku problemów z wilgocią warto skorzystać z poniższych wskazówek.

Osuszacz powietrza jako doraźna pomoc w walce z wilgocią

Szybkim sposobem na obniżenie wilgotności jest osuszacz powietrza. Na początku warto zaznaczyć, że to nie to samo co pochłaniacz wilgoci. Dokładne różnice między nimi zostały zaprezentowane w materiale:

W skrócie: pochłaniacz wilgoci nie jest urządzeniem elektrycznym. W ciągu dnia usuwa z powietrza kilka lub kilkanaście litrów wody na tydzień. W przypadku osuszacza to – w zależności od wybranego sprzętu – od 5 do 40 litrów wody na dobę.

W tym miejscu pojawia się pytanie: jaki osuszacz powietrza wybrać? Do wyboru mamy:

 • Osuszacz kondensacyjny
  Zasysa wilgotne powietrze i kieruje je do parownika, gdzie następuje schłodzenie i skroplenie wody. Osuszone powietrze wędruje do skraplacza, gdzie odzyskuje pierwotną temperaturę, po czym wraca do otoczenia. Woda natomiast trafia do zbiornika. Osuszacz kondensacyjny jest bardziej uniwersalny, ponieważ może być stosowany przy zapyleniu, a ponadto nie wpływa na temperaturę i zużywa mniej energii. W przypadku niskiej temperatury powietrza jego wydajność spada.
 • Osuszacz adsorpcyjny
  Pobrane powietrze trafia do rotora, gdzie znajduje się adsorbent, który odbiera wodę, odsysaną w kolejnym kroku do zbiornika. Powietrze powraca do otoczenia. Wydajność osuszacza adsorpcyjnego jest niezależna od temperatury, lecz charakteryzuje się on też wrażliwością na pył i większym zużyciem energii. Ponadto lekko podnosi temperaturę powietrza.

Do osuszania domu lepiej zatem wybrać osuszacz kondensacyjny.

Poza tym podczas wybierania osuszacza powietrza warto uwzględnić:

 • wydajność osuszania, która informuje ile wody urządzenie może usunąć z powietrza w ciągu doby,
 • obecność higrostatu, dzięki któremu osuszacz może samodzielnie utrzymywać wyznaczoną wilgotność powietrza,
 • obecność dodatkowych funkcji, które chciałoby się mieć do dyspozycji, np. sterowania wi-fi..

Eliminacja źródła problemu, czyli przyczyny wilgoci w domu

Osuszacz powietrza to pomoc doraźna, ponieważ w przypadku zaprzestania jego użytkowania problem wilgoci – a więc i pleśni – prędzej czy później powróci. Warto zatem poznać przyczynę problemu i w miarę możliwości usunąć ją.

Wysoka wilgotność może być spowodowana:

 • nieszczelnym dachem,
 • słabą izolacją przeciwwilgociową fundamentów,
 • zatkaniem rur odprowadzających deszczówkę,
 • awarią sieci wodno-kanalizacyjnej,
 • niesprawną wentylacją,
 • zalewaniem przez sąsiada.

Oczyszczanie powietrza z zarodników pleśni

Niektórzy zastanawiają się nad tym, czy warto kupić oczyszczacz powietrza w przypadku problemów z wysoką wilgotnością i pleśnią. Na początek należy wyjaśnić, że oczyszczacz powietrza nie obniża wilgotności. Nie stanowi zatem alternatywy dla osuszacza. Jednak mimo to jego zakup stanowi dobry pomysł.

Wśród zanieczyszczeń usuwanych przez oczyszczacz z filtrem HEPA znajdują się bowiem zarodniki pleśni. Jeśli zarodniki te trafią na podatne warunki, wśród których szczególne znaczenie ma właśnie wilgoć, to na ścianach zaczną powstawać wykwity. Oczyszczacz zatrzymuje zarodniki obecne w powietrzu, więc ogranicza ryzyko tego problemu.

Wpływ pleśni na zdrowie

Czy pleśni należy się bać? Zdecydowanie tak, ponieważ wydzielają one mikotoksyny. Te natomiast poprzez drogi oddechowe trafiają do organizmu, a ich obecność tam może skutkować bólami głowy i gardła, zapaleniem spojówek, katarem, zapaleniem zatok, a także wysypką skórną.

Częsty kontakt z grzybami i pleśnią może mieć poważniejsze skutki. Mikotoksyny prowadzą do uszkodzenia organów wewnętrznych, takich jak wątroba i nerki oraz do rozwoju chorób nowotworowych. Nigdy zatem nie powinno się traktować pokrytej pleśnią ściany wyłącznie jako problemu estetycznego.

/Artykuł sponsorowany

Poprzedni artykułKolędowali z Golec uOrkiestra [FOTO]
Następny artykuł„Weekend Cudów przepełniony emocjami i wzruszeniami”. Żarowscy wolontariusze przekazali pomoc od darczyńców