Strona główna Artykuł sponsorowany Nowa hala magazynowa otwarta w Świdnicy. „Specjalista od blatów” wspomina sukcesy i...

Nowa hala magazynowa otwarta w Świdnicy. „Specjalista od blatów” wspomina sukcesy i zapowiada rozwój firmy [FOTO]

0

Muzeum Czartoryskich w Krakowie czy Dworzec PKP w Łowiczu – to także tam możemy zobaczyć realizacje przedsiębiorstwa ze Świdnicy. Forma System, choć specjalizuje się w produkcji blatów kuchennych i łazienkowych z konglomeratu kwarcowego, ceramiki oraz granitu, ma za sobą też szereg niestandardowych i ciekawych projektów. Firma nie zwalnia jednak tempa i stawia kolejny krok w przyszłość. W środę, 29 listopada oficjalnie zaprezentowała nową halę magazynową. Dzięki niej zwiększone zostaną możliwości produkcyjne zakładu. Jeszcze bogatsza ma być także oferta wyboru płyt dla klientów.

„Specjalista od blatów”, bo takim zaszczytnym tytułem jest określana polsko-duńska spółka, mająca swoją siedzibę w Świdnicy, nie spoczywa na laurach i stawia na swój rozwój. Pod koniec października tego roku odebrała nowoczesną halę magazynową i w środę, 29 listopada zaprezentowała ją swoim klientom i partnerom.

Forma System powstała w 2005 roku, a jej profilem była sprzedaż blatów kamiennych do mebli kuchennych na rynek skandynawski i duński. – Rozpoczynaliśmy jako mała firma, zatrudniającą kilka osób. Pracowaliśmy w wynajętej hali produkcyjnej na prostych maszynach. W tamtych czasach bowiem łatwiej było wyleasingować samochód niż maszyny. Nie mniej udało się nam rozpocząć działalność i już w maju 2005 roku wyjechały pierwsze dostawy do Danii. Pierwszym materiałem, na którym pracowaliśmy, był granit. Istniało bowiem zapotrzebowanie na kamienne blaty na rynku skandynawskim. Materiał do produkcji był pozyskiwany głownie z rynku Włoskiego, ale też z lokalnych hurtowni kamienia w Strzegomiu.. Zagłębie kamienia dało nam większe możliwości produkcyjne jak również łatwiejsze znalezienie wykwalifikowanych pracowników – wspominał twórca firmy, prezes Zarządu Stanisław Stal.

Forma System z czasem się rozbudowywała. W 2008 roku podjęła decyzję o kupnie działki w strefie ekonomicznej w Świdnicy, przy ulicy Stalowej 14. – Budowę zakończyliśmy w 2009 roku i dzięki niej zwiększyły się nasze możliwości produkcyjne. Pojawiły się nowe maszyny. Większa była też dostępność materiałów na rynku – nakreślał historię firmy Stanisław Stal.

W 2010 roku nawiązano istotną współpracę z duńską firmą PFP A/S. – Od tego czasu nastąpił rozwój naszej firmy. Będąc bowiem w strukturze własności z duńską firmą, pozwoliło nam to bardziej wejść na rynek skandynawski – Danii, Norwegii, Szwecji. Pojawiły się też nowe zapotrzebowania. Najpierw był to granit w kilku kolorach, a następnie konglomerat kwarcowy i w kolejnych latach spiek kwarcowy – zauważył prezes Zarządu, który wraz z duńskimi współwłaścicielami – Per Lykke Jensenem oraz Peterem Damkjerem symbolicznie przecięli wstęgę i oficjalnie otworzyli najnowszą inwestycję – nowoczesną halę magazynową.

Nowa hala magazynowa to kolejny krok w przyszłość świdnickiego przedsiębiorstwa. – Jej wybudowanie dało możliwość uporządkowania i przeniesienia materiałów do nowej hali. Jest w niej też miejsce na odbiór wyrobów gotowych – zauważył Stanisław Stal. Dzięki tej inwestycji firma zyskała też dodatkową powierzchnię 1200m2, która zwiększyła możliwości wyboru materiałów z 14 tys. m2 płyt. Inwestycja daje szansę też na rozbudowę produkcji oraz wzbogacenie parku maszyn. W ostatnim czasie zakupione zostały – pierwsza w Polsce frezarka numeryczna CNC z obrotowym stołem oraz boczkarka do profilowania krawędzi blatów. Poprzez takie działania obecnie zakład jest w stanie wyprodukować do około 600-700 zestawów blatów kuchennych miesięcznie.

Forma System to uznana marka, doceniona w szczególności w Polsce i w Skandynawii – w tym w większości Danii, choć sprzedaż swoich produktów prowadzi także w Czechach, Słowacji, Francji, Holandii czy Niemczech. Przedsiębiorstwo, podążając za najnowszymi trendami i rozwiązaniami, aktualnie tworzy blaty kuchenne, łazienkowe i specjalistyczne z konglomeratu kwarcowego, kamienia naturalnego oraz spieku kwarcowego. – W tej chwili na pierwszym miejscu jest spiek kwarcowy, czyli ceramika. Materiał zyskuje coraz większe uznanie i daje większe możliwości. Na ten moment stanowi też 50% naszej sprzedaży – stwierdził prezes Formy System. – Obecnie w trendach zauważamy również przejście w stronę materiałów o strukturze kamienia naturalnego z użyleniem – generalnie z tłem białym, czarnym i szarym, ale też ze zbliżonym do surowca występującego w naturze – wyjaśniał.

Świdnicka firma może pochwalić się wieloma znaczącymi i ciekawymi realizacjami jak, chociażby w Hotelu Termy Bukowina Tatrzańska, Hotelu Scandic w Berlinie czy Hotelu Scandic Hamburg Emporio. Nie ogranicza się przy tym do blatów, w których na co dzień się specjalizuje, ale wykonuje też szereg indywidualnych i skrojonych na miarę potrzeb swoich klientów projektów. To właśnie ze świdnickiej firmy pochodzą, chociażby lady kasowe na Dworcu PKP w Łowiczu czy kamienne postumenty pod eksponaty w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.

Sukces, jaki osiągnęła spółka – jak podkreślał prezes – nie byłby możliwy bez ludzi. Profesjonalizm firmy i jej rozwój zapewnia wykwalifikowana kadra i zgrany zespół. Aktualnie Forma System zatrudnia 73 pracowników na pełny etat. Wydarzenie dało okazję podziękowania im za ich cenną i w wielu przypadkach wieloletnią pracę.

Otwarcie nowej hali magazynowej nie jest ostatnim słowem świdnickiej firmy. W planach już są kolejne inwestycje – w tym instalacja fotowoltaiki i odnawialnych źródeł energii, modernizacja oczyszczalni oraz dalszy rozwój wdrożonego systemu ERP, poprawiający funkcjonalność przedsiębiorstwa.

Jakimi maszynami dysponuje świdnicka firma? Jak wygląda proces produkcji? Uczestnicy wydarzenia mieli okazję przekonać się o tym na własne oczy, przy okazji poznając też najnowsze trendy wnętrzarskie w zakresie blatów. Z ofertą Formy System można zapoznać się na stronie: https://formasystem.com.pl/

/Tekst: Agnieszka Nowicka/
/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWeb designer – jak stworzyć odpowiednie portfolio?
Następny artykułBędą szukać najpiękniej udekorowanego domu i balkonu