Strona główna 112 Ostrzegają przed wezbraniami na rzekach. Zwiększono zrzut wody z Jeziora Bystrzyckiego

Ostrzegają przed wezbraniami na rzekach. Zwiększono zrzut wody z Jeziora Bystrzyckiego

0

W związku z topnieniem pokrywy śnieżnej w górach, a także występującymi opadami deszczu, Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu wydało ostrzeżenie dotyczące możliwych wezbrań i przekroczeń stanów ostrzegawczych na rzekach w regionie. Świdnickie starostwo informuje równocześnie o zwiększeniu zrzutu wody z Jeziora Bystrzyckiego.

Zrzut wody z Jeziora Bystrzyckiego (zdjęcie archiwalne)

W związku z prognozowanymi opadami śniegu, a następnie opadami deszczu w warunkach ocieplenia, przewiduje się spływ wód opadowo-roztopowych i wzrosty stanów wody, odcinkami gwałtowne, w strefie wody wysokiej, lokalnie przy przekraczaniu stanu ostrzegawczego na Kaczawie w Świerzawie i Rzymówce, na rzece Bystrzycy możliwe jest przekroczenie stanu ostrzegawczego w Kraskowie. Na Nysie Szalonej w Jaworze spodziewane są dalsze wzrosty powyżej stanu alarmowego – przekazało Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu.

Jak informuje Kazimierz Siemieniecki, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Świdnicy, zarządca zbiornika w Lubachowie podjął decyzję o zwiększeniu zrzutu wody z Jeziora Bystrzyckiego do poziomu 11 m³/s – do czasu odtworzenia rezerwy powodziowej.

Zgodnie z danymi Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (stan na godz. 11.30 w poniedziałek) na rzekach regionu stan ostrzegawczy przekroczony jest na Bystrzycy na stacji pomiarowej w Kraskowie (229 cm, przekroczenie o 29 cm). Przekroczenie stanu alarmowego notowane jest na Czarnej Wodzie na stacji pomiarowej w Gniechowicach (184 cm, przekroczenie o 4 cm).

/IMGW, opr. mn/

Poprzedni artykułNajpiękniejsze kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne w wykonaniu świdnickich chórów. Zobacz pierwszą część koncertu [VIDEO]
Następny artykułSpacer po świątecznie udekorowanej Świdnicy [FOTO]