Protesty i długie narady komisji zdecydowanie przedłużyły wyłonienie laureatów IX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich. Organizację finału ogólnopolskiego powierzono Zespołowi Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, a siedzibie Fundacji Krzyżowa o podium walczyło 63 finalistów z 42 szkół ekonomicznych z całego kraju. Rozstrzygnięcie było pełne emocji, a zwycięzca jest chyba jedynym z finalistów, który nie wiąże przyszłości z ekonomią.
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy uzyskał prawo do organizacji finału dzięki temu, że uczeń tej właśnie szkoły był laureatem I miejsca. W tym roku po etapach szkolnych i wojewódzkich, w których uczestniczyło ponad 2000 uczniów, do ostatniej rozgrywki zakwalifikowało się 65, w tym Miłosz Miłkowski i Krystian Niemiec z ZSE w Świdnicy.
Do Krzyżowej dotarło 63 finalistów. 14 grudnia walczyli o awans do 10, rozwiązując test i zadania praktyczne. Uczniowie ze Świdnicy nie zakwalifikowali się do ostatniej rywalizacji, ale należą się ogromne gratulacje, bo – jak podkreśla jedna z jurorek Sylwia Kubiak z Zespołu Szkół nr 3 w Kutnie – wiedza wszystkich uczestników finału jest na bardzo wysokim poziomie. – Z pozyskanych w kuluarowych rozmowach informacji wynika, że młodzież bardzo mocno przygotowała się do finału, nie tylko powtarzając wiadomości uzyskane w szkole, ale także wiele dodatkowych zwłaszcza z zakresu tematu wiodącego olimpiady – mówi jurorka.
Dzisiaj z dziesiątki została wyłoniona ścisła piątka finalistów, w której znaleźli się Jan Ożga z ZS nr 1 w Lublinie, Bartosz Kusiak z ZSE-A w Bydgoszczy, Michał Bury z CKZiU w Zielonej Górze, Patryk Kosmalski z ZSE w Gorzowie Wielkopolskim i Marcin Stefański z ZSE-A w Bydgoszczy. Panowie rywalizowali podobnie jak uczestniczy popularnego programu „Jeden z dziesięciu”, a odpowiadali m.in. na takie pytania: Jak określisz cele wyznaczone dla menedżerów niższego szczebla, dotyczące krótkookresowych problemów związanych z celami taktycznymi realizowanymi w okresie kilku tygodni lub nawet kilku dni? Jak nazywa się wskaźnik, który określa wielkość efektów pracy przypadających na jednostkę czasu?
W tym roku tematem wiodącym był „zrównoważony rozwój”, a więc zagadnienia także z zakresu ochrony środowiska. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością instytucji czy zjawisk.
Ostatnia rozgrywka była emocjonująca, pojawiły się także wątpliwości. Jurorzy musieli rozstrzygnąć dwa protesty. Okazało się także, że uczestnicy ex aequo zdobyli tyle samo punkt w przypadku miejsca III i I. Jury zdecydowało się przyznać dwa miejsca trzecie, a o pierwszym zdecydowała dogrywka. Ostatecznie zwyciężył Jan Ożga z ZS nr 1 w Lublinie, II miejsce zajął Bartosz Kusiak z ZSE-A w Bydgoszczy, III miejsce Michał Bury z CKZiU w Zielonej Górze i Patryk Kosmalski z ZSE w Gorzowie Wielkopolskim.
– Najtrudniejsze, jeśli chodzi o dzisiejszy etap, to była druga kategoria pytań. Były naprawdę skomplikowane. Zdecydowanie wolę ekonomię – mówi zwycięzca, Jan Ożga, a pytany o plany na przyszłość, odpowiada, że jeszcze nie zdecydował, ale raczej nie będzie ekonomistą.
W ogólnej klasyfikacji szkół najlepszy okazał się ZSE w Opolu, II miejsce przypadło ZSE-A w Bydgoszczy, a III Zespołowi Szkół nr 8 w Szczecinie.
Laureaci i finaliści Olimpiady są zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego, a na zwycięzców dodatkowo czekają nagrody finansowe. Najważniejsza jednak jest nie sama rywalizacja, a zdobywanie dobrej pozycji do startu na studia i później aplikowanie o ciekawą, stabilną i dobrze płatną pracę.
Organizatorem Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich jest Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy pod patronatem Politechniki Koszalińskiej. Za organizację IX Finału odpowiadał Zespół Szkół Ekonomicznych im. W.Stysia w Świdnicy.
Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]