Strona główna Wydarzenia ZUS dementuje pogłoski o wyrównaniu świadczenia 500+ do kwoty 800 zł. „To...

ZUS dementuje pogłoski o wyrównaniu świadczenia 500+ do kwoty 800 zł. „To zwykły fake news”

0

Doniesienia dotyczące rzekomego wyrównania świadczenia świadczenia 500+ do kwoty 800 zł za okres od sierpnia do grudnia 2023 roku to fałszywa informacja, która krąży w internecie – poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dementując pogłoski o przelewanych na konta dodatkowych pieniądzach.

Przychodzą do nas klienci, którzy chcą w tej sprawie złożyć udostępniany w mediach społecznościowych wniosek (druk WYR.8P) – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Wniosek jest nieprawdziwy. Zapewniam, że my żadnego wyrównania nie wypłacamy – dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że zgodnie z ustawą wysokość świadczenia wychowawczego do końca 2023 roku to 500 zł na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie wychowawcze 500+ zmieni się automatycznie w 800+. – Zmiana nastąpi automatycznie bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku. Po nowym roku rodzice zobaczą na swoich kontach kwotę 800 zł zamiast 500 zł. Dostaną także informacje o podwyżce na swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS – informuje Kowalska-Matis.

Prawo do 500+ ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak, aby świadczenie było wypłacone od początku, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 roku. Jeśli spóźnił się i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma już tylko od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Oni mają 3 miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin swojej pociechy, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej – wyjaśnia rzecznik.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca będzie można składać od lutego za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia, czy bankowości elektronicznej banków lub SKOK, które współpracują z ZUS

/ZUS Dolny Śląsk, opr. mn/

Poprzedni artykułSynoptycy zapowiadają intensywne opady śniegu. Może spaść od 15 do 25 cm białego puchu
Następny artykułZacięta walka przy tenisowych stołach [FOTO/WYNIKI]