Strona główna Kultura Wkrótce archiwalna potańcówka i finisaż Żarowskiej Strefy Wystawienniczej

Wkrótce archiwalna potańcówka i finisaż Żarowskiej Strefy Wystawienniczej

0

Po rocznej działalności projektu, który wystartował jesienią 2022 roku Fundacja Inicjatywa B organizuje „Finisaż Żarowskiej Strefy Wystawienniczej”, który odbędzie się już 18 listopada w lokalu przy ul. Armii Krajowej 22 w Żarowie o godz. 19.00. W ramach wydarzenia zaplanowano też „Archi(walną) potańcówkę” do utworów żarowskich zespołów z lat 60.- 80. Wstęp wolny.

Zespół wokalno-instrumentalny „Świetliki” z Żarowa działających od lat 60. do 80. (fotografia ze zbiorów www.labiryntarium.pl)

Ostatnia duża działalność w Żarowskiej Strefie Wystawienniczej będzie podzielona na dwie części. Pierwsza będzie miała formę wystawy podsumowującej, druga zaś zakłada integrację międzypokoleniową poprzez organizację archi(walnej) potańcówki – tłumaczy  Tomasz Nycz, prezes Fundacji Inicjatywa B.

Projektując logo Żarowskiej Strefy Wystawienniczej inspirowaliśmy się rzeźbą, stąd też pomysł aby podsumowująca niniejszy projekt wystawa składała się z różnych tematycznych instalacji, które zostaną okraszone dźwiękiem, obrazem i autorskimi formami animacyjnymi – wyjaśnia.

„Finisaż” będzie miał formę multimedialną. Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć m.in projekcje cyfrowe stworzone na bazie archiwaliów Biblioteki Dziedzictwa Ziemi Żarowskiej oraz Cyfrowego Archiwum Ziemi Żarowskiej, etiudę filmową inspirowaną „Balladą Żarowską” anonimowego autora z lat 70. XX w., fotografie na które będzie można patrzeć w okularach 3D oraz zabawę światłem i dźwiękiem będącą dopełnieniem całej prezentacji.

W drugiej sali ok. godz. 20.45 odbędzie się „Archi(walna) potańcówka” będąca zwieńczeniem pracy organizatora nad integracją mieszkańców Żarowa. Uczestnicy międzypokoleniowego wydarzenia będą mogli potańczyć w rytm starych utworów (w nowych aranżacjach muzycznych), posłuchać nagrań  żarowskich zespołów z lat 60-80 czy porozmawiać o swoim mieście.

 „Finisaż Żarowskiej Strefy Wystawienniczej” odbędzie się 18 listopada o godz. 19.00 w ŻSW przy ul. Armii Krajowej 22 w Żarowie. Wstęp wolny. Podczas wydarzenia dostępnych będzie kilka miejsc parkingowych, miejsca dla rowerów, podjazd dla osób niepełnosprawnych, produkt lokalny.

Fundacja podsumowuje działalność wystawienniczą

Od stycznia 2023 roku w Żarowie działa przestrzeń o przeznaczeniu kulturalno-integracyjnym. W dawnym po sklepowym lokalu Fundacja Inicjatywa B zorganizowała m.in. 5 wystaw tematycznych tj.: „Praca w Dolnośląskich Zakładach Chemicznych ‘Organika’ w Żarowie”, „Życie codzienne w PRL w Żarowie”, „Babic – żarowskim fotografem był”, „C. Kulmiz. Wernisaż postaci i działalności”, „Przed i powojenna działalność sportowa w Żarowie” oraz kilka spotkań warsztatowo-wolontarystycznych.

W stworzenie powyższych wystaw oraz w organizację pracy Żarowskiej Strefy Wystawienniczej włączyliśmy ponad 40 wolontariuszy, którzy zaangażowani byli w prowadzenie i obsługę nowego na mapie kulturalnej Żarowa miejsca – informuje Tomasz Nycz.

Ideą Żarowskiej Strefy Wystawienniczej była integracja lokalnego społeczeństwa wokół ich przeszłości i tożsamości oraz włączenie młodzieży i dorosłych w czynne budowanie programu oraz obsługę wystaw – ważnych dla dziedzictwa kulturalno-historycznego.

Działalność i organizację ŻSW dofinansował „Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego”, w ramach „Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”. Wsparcie merytoryczne i wykonawcze: Stowarzyszenie Labiryntarium.pl oraz Agencja Reklamowa Geospace. Wsparcie wolontariatu i programu: Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie, Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Żarowie, Klub Sportowy „Silesia Żarów”, Bridgestone Żarów, Wolontariusze i mieszkańcy Żarowa.

/oprac. AN/
/Komunikat – Fundacja Inicjatywa B/
/Zdjęcie główne – Stowarzyszenie Labiryntarium.pl/

Poprzedni artykułWitacze i napisy przestrzenne z nazwą miasta: Kluczowe kwestie dla samorządowców
Następny artykułZaginął Szarli