Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Uczniowie kwestowali na cmentarzach

Uczniowie kwestowali na cmentarzach [FOTO]

0

Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej wspólnie z nauczycielami i rodzicami kwestowali na cmentarzach, zbierając środki na ratowanie zapomnianych polskich mogił, jakie pozostały za wschodnią granicą.

To już XV edycja, kiedy wolontariusze akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” kwestowali na dolnośląskich i opolskich cmentarzach. Po raz kolejny do kwesty włączyli się także aktywnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej. W środę, 1 listopada wspólnie z nauczycielami i rodzicami stanęli z puszkami na cmentarzach w Jaworzynie Śląskiej, Wierzbnej, Czechach, Bolesławicach, Pastuchowie i Piotrowicach Świdnickich.

To kolejny rok, kiedy nasi uczniowie, ich rodzice oraz organizatorzy spotkali się z pozytywnym odzewem mieszkańców naszej gminy, a także gości. Wolontariusze i wszyscy, którzy dołączyli się do akcji, pokazali, że należy dbać o pamięć przodków, miejsca spoczynku rodaków, o naszą historię. To właśnie ludzie dobrej woli wciąż wnoszą przeświadczenie, że Kresy nie będą zapomniane – relacjonuje Magdalena Glińska, nauczycielka i jedna z organizatorów przedsięwzięcia.

Zwieńczeniem działań wolontariuszy stał się apel przy Grobie Nieznanego Żołnierza. – O godzinie 17.00 w świetle migoczących płomieni, przy dźwiękach patriotycznej pieśni wyruszyliśmy biało-czerwonym korowodem spod kaplicy cmentarnej, by złożyć hołd wszystkim tym, którzy na przestrzeni stuleci ofiarnie walczyli za sprawę naszej niepodległości i oddali życie za Polskę. Bardzo dziękujemy za udział w apelu, piękne słowa oraz modlitwę proboszczowi parafii w Jaworzynie Śląskiej księdzu Markowi Mielczarkowi oraz dyrektorowi Krzysztofowi Sołtysowi za wsparcie, lekcję historii i podsumowanie działań w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” Z całego serca dziękujemy wszystkim dobroczyńcom za lekcję dzielenia się dobrem, za każdą złotówkę i otwarte serca – dodaje Glińska.

Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zrodziła się na Dolnym Śląsku z potrzeby pamięci i ratowania mogił, jakie pozostały za wschodnią granicą. Po zakończeniu II wojny światowej ponad 50% mieszkańców Dolnego Śląska stanowili przesiedleńcy z utraconych ziem wschodnich II Rzeczypospolitej.

/UM Jaworzyna Śląska, opr. mn/

fot. Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej

Poprzedni artykułJaruś i Bambi czekają na kochających ludzi
Następny artykułWybuchł podgrzewacz wody