Strona główna Wydarzenia „Szkoła do hymnu”. Uczniowie zaśpiewali dla Niepodległej

„Szkoła do hymnu”. Uczniowie zaśpiewali dla Niepodległej [FOTO]

0

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie szkół oraz podopieczni placówek oświatowych ze Świdnicy oraz powiatu świdnickiego uczestniczyli w patriotycznych apelach i wydarzeniach, podczas których wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Szkoła do hymnu”.

W piątek 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano między innymi w Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy. – W tym dniu wszyscy przybrali barwy narodowe przypinając do swych ubrań biało-czerwone kotyliony. Klasy młodsze uczestniczyły w apelu. Uroczystość połączona była z koncertem patriotycznym, który przypomniał uczniom i pracownikom szkoły pieśni śpiewane niegdyś w polskich domach. Towarzyszyły one narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Scenariusz montażu słowno-muzycznego obejmował także treści historyczne i wiersze. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Po występie uczniów głos zabrała dyrektor Violetta Skibicka, która mówiła o symbolice Święta Niepodległości. W tym dniu społeczność szkolna uczestniczyła także w akcji ,,Szkoła do Hymnu”. O symbolicznej godzinie 11.11 wszyscy uczniowie odśpiewali hymn, klasy młodsze na boisku a starsi koledzy i koleżanki w swoich klasach – opisuje kadra pedagogiczna „Szóstki”.

W wyjątkowy sposób Święto Niepodległości obchodziły również maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Świdnicy. – O godzinie 11.11 wszyscy zebrali się na uroczystości w sali przyozdobionej w barwy narodowe. Dzieci były ubrane w stroje biało czerwone, miały patriotyczne opaski i kotyliony, a na ich twarzach malowały się szczere uśmiechy. W trakcie uroczystości przedszkolaki, wspólnie z nauczycielami, odśpiewały hymn narodowy. Było to naprawdę wzruszające widowisko. To niesamowite uczucie widzieć, jak młode pokolenie wyraża szacunek i miłość do swojej ojczyzny – mówi Paulina Dziura z oświatowej placówki.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 4 w Świdnicy odbył się apel oraz widowisko muzyczno-słowne:

W akcji „Szkoła do hymnu” uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Świdnicy:

Hymn Polski śpiewany był też w placówkach oświatowych gminy Świdnica. – Święto Niepodległości było uroczyście celebrowane w Żłobku Gminnym w Pszennie. Wszystkie dzieci miały okazję zaznajomić się z symbolami narodowymi. Panie zaproponowały wiele aktywności plastycznych różnymi technikami aby uwiecznić flagę i godło Polski. Biel i czerwień dało się widzieć nie tylko na pracach plastycznych, ale również w ubiorach dzieci, które właśnie w takich strojach licznie przybyły do żłobka – relacjonuje Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica.

Już po raz szósty przedszkolaki z Bystrzycy Dolnej wzięły udział w inicjatywie „Szkoła do Hymnu”, której celem jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży patriotycznych zachowań, zachęcanie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku dla polskich symboli narodowych. Tegoroczne obchody Święta Niepodległości przedszkolaki rozpoczęły biegiem i marszem niepodległości na boisku sportowym w Bystrzycy Dolnej a zakończyły w przedszkolu. Najważniejszym punktem obchodów było odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” dokładnie o godzinie 11.11 przez całą społeczność przedszkola w odświętnych biało-czerwonych strojach.

Również w Przedszkolu „Bajkowa Dolinka” w Pszennie była to bardzo wzruszająca chwila. Flaga i hymn są wartościami, które pozwalają utożsamiać się z krajem, w którym mieszkają – mówi Ewa Wasilenia, dyrektor placówki. Obchodom towarzyszyła chwila zadumy na temat historii Polski. Dzięki taki wydarzeniom symbole narodowe zna już każdy przedszkolak.

W ramach akcji „Szkoła do hymnu” Mazurka Dąbrowskiego odśpiewało 200 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Witoszowie Dolnym. – Projekt jest bardzo ważnym elementem w zakresie edukacji patriotycznej i efektywnie integruje młodych ludzi. Buduje wspólnotę, wyzwala poczucie dumy narodowej, zachęca do dbałości o narodowe dziedzictwo do zainteresowania historią Polski – podkreśla dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ludwiki Wawrzyńskiej, Krystyna Kwaśnik.

/opr. mn/

Poprzedni artykuł105. rocznica odzyskania niepodległości. Rekonstruktorzy pojawili się na świdnickim Rynku [FOTO/VIDEO]
Następny artykułApel o pielęgnowanie i obronę wolności podczas Święta Niepodległości w Strzegomiu [FOTO]