Strona główna Wydarzenia Jaworzyna Śląska Powiatowe szkoły i instytucje z ekologicznym ogrzewaniem

Powiatowe szkoły i instytucje z ekologicznym ogrzewaniem [FOTO]

0

– Od kilku lat powiat świdnicki modernizuje podległe mu obiekty wyposażając je w nowoczesne i ekologiczne źródła ogrzewania. Termomodernizacja, wymiana stolarki okiennej, fotowoltaika czy nowoczesne pompy ciepła – coraz więcej budynków ogrzewanych jest ekologicznie i ekonomicznie – informuje świdnickie starostwo.

W nowoczesne pompy ciepła wyposażono już budynki takich placówek jak:Zespołu Szkół Budowlano – Elektrycznych, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Hotelarsko – Turystycznych, II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, Zespołu Szkół w Żarowie, Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.

– Oprócz pomp ciepła staramy się regularnie termomodernizować nasze budynki. Do tej pory udało nam się przeprowadzić takie inwestycje, między innymi w budynkach I LO, za kwotę prawie 1,5 mln. zł. czy budynku Zespołu Placówek w Bystrzycy Górnej za ponad 800 tys. zł. W latach poprzednich termomodernizacji poddano budynki Zespołu Szkół Specjalnych w Świebodzicach, Internatu Zespołu Szkół Mechanicznych czy budynku Powiatowego Biura Geodezji i Katastru – wymienia starosta świdnicki Piotr Fedorowicz.

Pompy ciepła to nowoczesna i ekologiczna forma dostarczania ogrzewania, co przy dzisiejszych, galopujących cenach paliw i energii elektrycznej, stanowi alternatywę dla przestarzałych i energochłonnych kotłowni, w które wyposażone są powiatowe budynki.

Nie liczymy na to, że ceny energii zaczną spadać w najbliższych latach, dlatego inwestycje w pompy ciepła i termomodernizację to krok do przodu i oszczędności w najbliższych latach. Kwestie ekologii także nie pozostają tutaj bez znaczenia – dodaje starosta.

– Inwestycje w nowoczesne pompy ciepła to nie tylko zakup samych urządzeń. Należało zmodernizować całą sieć ciepłowniczą budynku, dokonać niezbędnych inwestycji termomodernizacyjnych, aby wytworzone ciepło nie uciekało przez nieszczelne okna i nieocieplone ściany. Dlatego każda inwestycja w pompy ciepła obejmowała także wiele innych, pozostałych i niezbędnych prac – tłumacz Łukasz Pełka, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów świdnickiego starostwa.

Łączny koszt prac, tylko w budynkach, w których zamontowano pompy ciepła, czyli w budynkach: Zespołu Szkół Budowlano-Elektrycznych, II Liceum, Zespołu Szkół Ekonomicznych, II LO, Zespołu Szkół w Żarowie i budynku SDPŚ, przekroczył kwotę 7.5 mln. złotych. Tam, gdzie nie ma możliwości bądź środków na montaż pomp ciepła, powiat świdnicki stara się modernizować istniejące kotłownie. Rok temu, 2 listopada, oddano do użytku całkowicie zmodernizowaną kotłownię w Zespole Szkół w Strzegomiu. Koszt tych prac wyniósł prawie 300 tys. zł – wylicza starostwo.

/opr. red./
fot. Starostwo Powiatowe w Świdnicy

Poprzedni artykuł„Mógł zabić”. Rozpędzony autobus na skrzyżowaniu [VIDEO]
Następny artykułMałpa w Świdnicy. Koncert już w sobotę [ROZWIĄZANIE KONKURSU]