Akceptacji i tolerancji uczą od małego. Oswajają niepełnosprawność, która wciąż dla wielu jest tematem tabu. Pomagają dzieciom poznać odpowiedzi na pytania, na które dorośli nie zawsze wiedzą, jak odpowiedzieć. A to wszystko podczas warsztatów “Oswoić niepełnosprawność” z Agatą Roczniak.
Projekt skierowany jest do dzieci z zerówek i klas 1-3 ze Świdnicy i okolic. Jego celem jest zwiększenie świadomości publicznej na temat ograniczeń, z jakimi na co dzień borykają się osoby z niepełnosprawnościami.
– Postrzeganie osób z niepełnosprawnościami jest nam szczególnie bliskie. To temat absolutnie bardzo ważny. Jestem osobą z niepełnosprawnością. I widzę, że tematy wynikające z naszej różnorodności, takie jak np. niepełnosprawność to nadal dla dzieci sprawy trudne, nieoswojone, często pomijane i stanowiące dla nich swoiste tabu – mówi Sylwia Łabuda z Fundacji Z Innej Bajki
Warsztaty poprowadzi Agata Roczniak – inspiratorka, edukatorka i modelka. Fundatorka i Prezeska Fundacji Diversum, której celem jest zmiana postrzegania osób z niepełnosprawnością, zamazywanie podziałów i przełamywanie stereotypów.
Warsztaty odbywają się w naturalny i przyjazny sposób, dzięki temu dzieci rozumieją niepełnosprawność, która nie jest dla nich obca czy “odpychająca”. Pomagają dzieciom poznać również odpowiedzi na pytania, na które dorośli nie zawsze wiedzą, jak odpowiedzieć. Uczestnicy zdobywają wiedzę, że każdy może mieć inne, szczególne potrzeby, uczą się komunikacji, jak zwracać się do osoby z niepełnosprawnością, mogą “poczuć” jak to jest mieć szczególne potrzeby, np. siadając na wózek.
– Dzieci uczą się przez obserwację. Nie wiedzą, jak „powinny” reagować, więc szukają wzorca u dorosłych. Dużą rolę odgrywają tutaj rodzice. Dzieci pytają o niepełnosprawność wprost. Robią to często w sposób bezpośredni, co może być odbierane jako zachowanie bez taktu. Warto pamiętać, że dzieci nie robią tego złośliwie. Po prostu są ciekawe. To od naszej reakcji zależy, jak będzie kształtowało się ich myślenie o osobach z niepełnosprawnością i jak będą traktowały dzieci ze szczególnymi potrzebami – przekonuje Sylwia Łabuda.
Wszystkie dzieci otrzymają książkę edukacyjną, której bohaterem jest osoba z niepełnosprawnością. Pierwsze warsztaty ruszają już w połowie listopada. Placówki ze Świdnicy i okolic, które chcą, by takie warsztaty odbyły się także u nich, mogą zgłaszać się do 12 listopada poprzez formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/oVSx9biFZ2Xbk91Q7.
Szczegółowe informacje na stronie wydarzenia TUTAJ.
Działanie sfinansowano ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego, programu grantowego Pomoc z Toyoty oraz Funduszu Rozwoju Wałbrzyskiego.
/materiał organizatora/