Strona główna Wydarzenia Żarów Nowym szlakiem przez gminę Żarów. Można zdobywać odznaki turystyczne

Nowym szlakiem przez gminę Żarów. Można zdobywać odznaki turystyczne [FOTO]

0

W niedzielę, 29 października o godzinie 10:00 spod Żarowskiej Izby Historycznej na pieszą wyprawę wyruszyła liczna grupa miłośników turystyki oraz lokalnej historii. Trasa wycieczki licząca 13 km, wiodła z Żarowa przez Łażany, Kruków, Marcinowiczki do Imbramowic.

Kolejność odwiedzanych miejscowości nie była przypadkowa. W każdej z wymienionych wsi zamontowane zostały bowiem tablice, zawierające opisy interesujących i często zapomnianych już miejsc, budowli oraz wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Uczestnicy wyprawy mieli okazję usłyszeć wiele ciekawostek historycznych, o których opowiadał Bogdan Mucha – archeolog i historyk, autor publikacji poświęconych przeszłości Ziemi Żarowskiej.

Każdy z uczestników niedzielnej wyprawy otrzymał książeczkę turystyczną, w której na odpowiedniej stronie odciśnięty został okolicznościowy stempel. Wyprawa zakończyła się na boisku sportowym w Imbramowicach, gdzie panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały dla wszystkich poczęstunek.

Niedzielna trasa pokonana przez uczestników wyprawy to zaledwie część, liczącego ponad 37 km, szlaku krajoznawczo-historycznego „Gmina Żarów jakiej nie znacie”. Taką właśnie nazwę nosi szlak, który przechodzi przez 10 miejscowości przynależących administracyjnie do gminy Żarów, a oprócz wyżej wymienionych znalazły się również: Zastruże, Mrowiny, Pożarzysko, Siedlimowice, Wierzbna. Cały projekt wykonany został w ramach zadania „Partnerzy z kulturą”, na realizację, którego Gminne Centrum Kultury i Sportu, otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu narodowego Dom Kultury + edycja 2023. W realizacji projektu udział wzięli partnerzy lokalni: Koło PTTK „Żarodreptaki”, Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Aureus”, Stowarzyszenie „Nasz Kruków” / Krukowianie, Koło Gospodyń Wiejskich / Sołectwo Imbramowice, Sołectwo / OSP Wierzbna.

Projekt pn. „Szlak krajoznawczo-historyczny – Gmina Żarów jakiej nie znacie” opracowany został z myślą o działaniu długofalowym. Oznacza to, że do lokalnego partnerstwa przystąpić mogą kolejne organizacje pozarządowe, a sam szlak zostanie wzbogacony o kolejne lokalizacje oraz tablice informacyjne.

Jak zdobyć odznakę?

– przyjdź do Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Dworcowej 3 lub do Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie i odbierz książeczkę
– odwiedź wszystkie miejscowości, przez które przechodzi szlak krajoznawczo-historyczny, zapoznaj się z historiami zawartymi na tablicach
na potwierdzenie swojego pobytu zrób zdjęcie (dokładne lokalizacje podane są w regulaminie, który znajduje się w książeczce zdobywcy)
– zbierz zdjęcia i zweryfikuj swój pobyt na szlaku, odciśnij pamiątkowy stempel i odbierz odznakę w Żarowskiej Izbie Historycznej.

/GCKiS w Żarowie, opr. red./
fot. Mirosław Becher

Poprzedni artykułBiżuteria stanowi ważną część stylizacji
Następny artykułMroczna sława stawu Warszawianka. Prokuratura wszczęła śledztwo po kolejnym utonięciu