Każdemu zdarzają się przestoje w karierze zawodowej. Czasem poszukiwania nowej, satysfakcjonującej pracy trwają nieco dłużej. Poznaj trzy sposoby, które pomogą Ci znaleźć zatrudnienie, jakiego szukasz.
Coraz trudniej znaleźć pracę — rynek należy do specjalisty
Sytuacja na ogólnopolskim rynku pracy zmienia się na niekorzyść pracownika. Obserwujemy transformację z rynku ofert, który był przychylny niemal dla każdego kandydata i to nawet bez doświadczenia, w kierunku rynku premiującego jedynie samodzielnych specjalistów z długim stażem pracy, formalnymi uprawnieniami i wysokimi kompetencjami.
W dobie kryzysu ekonomicznego, inflacji i niepewności związanych z wojną za wschodnią granicą, przedsiębiorstwa ograniczają zatrudnienie. Ubywa także ogłoszeń dla kandydatów, w których trzeba dodatkowo inwestować i na przykład szkolić od podstaw.
W takiej rzeczywistości problemy ze znalezieniem zatrudnienia nie są niczym dziwnym, jednak zdobycie dobrej pracy wciąż nie jest niemożliwe. Podsuwamy trzy sposoby, które mogą pomóc, jeśli wciąż wysyłasz swoje CV i nic z tego nie wynika.
Otwórz się na pracę zdalną lub hybrydową w innych miastach
Jeśli masz kwalifikacje potrzebne do wykonywania konkretnej pracy biurowej, doskonałym pomysłem jest rozszerzenie poszukiwań zatrudnienia na obszar całego kraju. Jak to zrobić? Nie chcesz przecież się przeprowadzać. Nie musisz zmieniać miejsca zamieszkania. Chodzi o otwartość także na oferty pracy zdalnej lub hybrydowej.
Firmy z całego kraju, a zwłaszcza te mieszczące się w największych miastach, takich jak na przykład Warszawa, Poznań czy Wrocław, są bardzo otwarte na pracowników zdalnych lub hybrydowych. Dojazd do miejsca pracy trwający ponad godzinę przez pięć dni w tygodniu to sprawa zbyt męcząca. Takie warunki zniechęcą nawet do najlepiej płatnego i perspektywicznego stanowiska.
Niemniej, jeśli przyjąć, że w zakładzie trzeba się stawić jedynie dwa dni w tygodniu lub raz na miesiąc czy kwartał, a w pozostałe dni można pracować wygodnie z własnego mieszkania, to jest to już opcją wartą rozważenia. Dlatego sprawdź oferty pracy zdalnej lub hybrydowej z Wrocławia. Znajdziesz je tutaj: https://www.gowork.pl/praca/wroclaw;l.
Przekwalifikowanie nie takie straszne — w tych branżach warto rozpocząć karierę od zera
Jeśli nie możesz znaleźć pracy, możliwe, że masz zbyt dużą konkurencję na swoim rynku zatrudnienia. Sprawdź, czy pracodawcy z Twojej okolicy nie szukają osób o pokrewnym statusie zawodowym. Może warto poświęcić trochę czasu na najmniej skomplikowany proces przekwalifikowania, czyli taki, który jest związany z tym, co już robiłeś? Badanie “Barometru Zawodów” podpowiada, że w Świdnicy w 2024 roku warto szukać pracy w następujących branżach:
- budownictwo,
- przemysł,
- motoryzacja,
- ochrona zdrowia,
- transport i gospodarka magazynowa,
- edukacja,
- usługi sprzątające i ochroniarskie,
- handel,
- gastronomia,
- służby mundurowe i socjalne,
- technologie informatyczne,
- księgowość.
Jak widzisz, to całkiem sporo branż. Sprawdź oferty pracy dotyczące właśnie tych obszarów i zdecyduj, w jaką stronę zawodową możesz pójść, żeby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.
Poproś o pomoc — doradcy zawodowi do dyspozycji
Jeśli nie możesz znaleźć zatrudnienia, to pora poszukać pomocy. Udzieli Ci jej profesjonalny doradca zawodowy. Wcale nie musisz szukać drogiego specjalisty na prywatnym rynku. Takie osoby pracują m.in. w lokalnych urzędach pracy. Zarejestruj się jako osoba pozostająca bez zatrudnienia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świdnicy i spytaj o możliwość konsultacji z doradcą.
Taki specjalista przeanalizuje Twoje CV i dotychczasowe doświadczenie. Dzięki temu wskaże Ci, jakie błędy znalazł w Twoich dokumentach aplikacyjnych i jaką widzi dla Ciebie drogę zawodową. Podpowie, jakie kursy, szkolenia lub inne formy rozwoju powinieneś podjąć, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy i jak przygotować się na każdą rozmowę rekrutacyjną.
/Artykuł sponsorowany/