Strona główna Artykuł sponsorowany Malowarki drogowe – rodzaje i zastosowanie

Malowarki drogowe – rodzaje i zastosowanie

0

Malowarki drogowe to rodzaj agregatów malarskich, które są przeznaczone do malowania oznakowania poziomego. Urządzenia te są najczęściej wykorzystywane do malowania pasów drogowych. W zależności od konfiguracji można je stosować do malowania pojedynczych lub podwójnych pasów, przejść dla pieszych, znaków poziomych, miejsc dla inwalidów, czy też ścieżek rowerowych. 

Malowarki drogowe – rodzaje

Znaki poziome to znaki drogowe, które są umieszczone na nawierzchni jezdni. Tworzone są właśnie przez malowarki drogowe, należą do nich m.in. strzałki, linie, napisy oraz inne symbole, które pełnią istotną funkcję w przypadku braku oznakowania pionowego. Na rynku dostępne są trzy rodzaje malowarek drogowych:

  • malowarka typu laska – urządzenie typu laska służy do oznaczania niewielkich powierzchni
  • malowarka do pasów oraz maszyna – przeznaczone są do wykonywania długich i doskonale widocznych oznaczeń na większych powierzchniach. Dodatkowo malowarki dzielą się w zależności od wbudowanych kół, które odpowiadają za stabilność urządzenia.

Zastosowanie malowarek drogowych

Malowarki drogowe są jednym z ważniejszych narzędzi używanych do oznaczania niezbędnych elementów na drodze lub w pomieszczeniach zamkniętych. Prawidłowe oznakowanie dróg wykonane za pomocą tego rodzaju urządzeń ma duży wpływ na bezpieczeństwo kierowców, przechodniów, rowerzystów oraz innych użytkowników dróg publicznych. Pasy oraz znaki poziome informują o nakazach, zakazach, kierunku jazdy oraz wolnych miejscach na parkingu. Malowarki do pasów drogowych pomagają w sprawnym i dokładnym zaznaczaniu znaków na jezdni, a także w tym, aby oznakowanie to było widoczne również w nocy.

Jaką malowarkę drogową wybrać?

Wybierając malowarkę drogową, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę najczęstsze jej zastosowanie. Inna maszyna nadaje się do malowania ograniczonej powierzchni w miastach a inna – do użytku na autostradzie. Należy zwrócić uwagę na źródło zasilania urządzenia, liczbę pistoletów oraz prędkość malowania. Dodatkowo ważne jest także ciśnienie podawania farby – nie powinno być niższe niż 230 bar, ponieważ tylko takie gwarantuje równomierne rozprowadzenie farby i jednolite pokrycie porowatych nawierzchni.

Źródłem zasilania malowarek drogowych może być elektryczność lub benzyna. Urządzenie te mogą być wyposażone w jeden lub dwa pistolety. Podwójna ilość pistoletów umożliwia malowanie dwóch linii drogowych jednocześnie.

Malowanie poziomych znaków drogowych wymaga dużej precyzji. Właściwe wykonanie takiej  pracy gwarantuje bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg. Zastosowanie dobrej jakościowo malowarki drogowej ułatwi i przyspieszy pracę na drodze.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułCo? Gdzie? Kiedy? Weekendowy kalendarz wydarzeń
Następny artykułZmarł Stanisław Kraiński