Strona główna Artykuł sponsorowany Jak dobrać oświetlenie do ciasnej sypialni – praktyczne wskazówki

Jak dobrać oświetlenie do ciasnej sypialni – praktyczne wskazówki

0

Sypialnia powinna być wygodna, funkcjonalna i przytulna. Dużą rolę odgrywają w tym dobrze dobrane meble i dodatki, a także oświetlenie. Co jednak zrobić, gdy nie dysponuje się dużym metrażem? Wówczas szczególnie warto postawić na ciekawe oprawy oświetleniowe. Jak dobrać lampy do niewielkiej sypialni? Ile opraw może się przydać i gdzie je ustawić, by uzyskać najlepszy efekt? Kilka wskazówek, jak modnie i praktycznie rozjaśnić wnętrze znajdziecie poniżej.

Podstawowe funkcje oświetlenia w sypialni

Dobry system oświetleniowy w pomieszczeniu powinien składać się z kilku elementów. Lampy w sypialniach pełnią bowiem różne role. Części z nich używa się jako oświetlenia głównego – to one zapewniają bezpieczeństwo podczas przemieszczania się czy wykonywania prostych czynności. Oprócz nich stosuje się także rozwiązania bardziej zadaniowe – w tym choćby oświetlenie nocne, które pozwala między innymi na czytanie książki przed snem.

Wiele z wymienionych lamp wyróżnia się ciekawym designem, który wpływa na estetykę przestrzeni i dopełnia gustowną aranżację. Niekiedy przydają się jednak dodatkowe lampy (oświetlenie dekoracyjne), dzięki któremu tworzy się nastrojowy klimat i sprawia, że sypialnia staje się jeszcze przytulniejsza i wygodniejsza. I taki efekt da się uzyskać nawet w bardzo ciasnym wnętrzu. Wystarczy tylko zastosować odpowiednie lampy, jak choćby te na stronie Azzardo.

Małe a wygodne – czyli praktyczne produkty oświetleniowe do sypialni

Jakie lampy warto wykorzystać w ciasnych sypialniach? Zazwyczaj stawia się na rozwiązania typowo praktyczne o niewielkiej formie, które zapewniają dobre doświetlenie, bez nadmiernego zajmowania cennej przestrzeni.

W roli lampy głównej chętnie stosuje się zatem plafony i płaskie modele sufitowe (montowane centralnie). Niekiedy zastępuje się je z pomocą kilku punktów świetlnych – oczek wpustowych lub technicznych lamp natynkowych małych rozmiarów. Dobrym pomysłem są także reflektorki na szynoprzewodach. Pomaga to równomiernie doświetlić całe wnętrze lub uzyskać konkretne efekty oświetleniowe, dopasowane do potrzeb chwili.

Jako lampki nocne chętnie stosuje się kinkiety i reflektorki ścienne – nie zajmują miejsca na stolikach nocnych, a też często dają możliwość regulowania wysokości czy kąta świecenia, co ułatwia zbudowanie idealnego klimatu w danym pomieszczeniu. Dzięki temu sypialnia staje się jeszcze piękniejsza i wygodniejsza.

Ciasne a piękne – jak optycznie powiększyć przestrzeń i udekorować małą sypialnię z pomocą światła?

Wszystkie lampy zastosowane w sypialniach powinny być nie tylko praktyczne, ale też ciekawe wizualnie, wpisujące się w konkretną stylistykę, jak całe wyposażenie wnętrza. Do ciasnych pomieszczeń najlepszym rozwiązaniem są produkty minimalistyczne, o uproszczonej, geometrycznej formie, wykonane z gładkiego materiału, bez nadmiernych ozdobników.

Zazwyczaj takie lampy produkuje się z metalu lub drewna, najlepiej utrzymanych w jasnej, stonowanej kolorystyce (biele, beże, szarości), co często pomaga optycznie powiększyć wnętrze, zwłaszcza gdy wybierze się modele z połyskiem.

W powiększaniu wnętrza pomocą potrafi też służyć odpowiednio przemyślane oświetlenie punktowe (kinkiety emitujące światło w górę lub w górę i dół) – z jego pomocą da się sprawić, że wnętrze wygląda na wizualnie wyższe. Podobny rezultat da się uzyskać dzięki taśmom LED, montowanym na meblach, podłodze lub ścianach. Oświetlenie liniowe również daje efekt większej przestronności, nadając równocześnie ciasnej sypialni ciekawy, nowoczesny wygląd. Więcej inspiracji, jak oryginalnie i wygodnie urządzić małą sypialnię, da się znaleźć także na stronie: dom-dom.pl.

Modna i wygodna mała sypialnia a stylowe oświetlenie

Mała sypialnia wcale nie musi być przygnębiająca i nudna. Jeśli dobrze przemyśli się plan i aranżację, a także zadba o ciekawe oświetlenie, da się zbudować naprawdę wygodny i przytulny kącik, w którym będziemy wypoczywać z najprawdziwszą przyjemnością zawsze, bez względu na porę dnia lub nocy. A odpowiednie lampy, w tym nawet produkty niewielkich rozmiarów, potrafią naprawdę zrobić prawdziwą różnicę.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułKluczowe zmiany w normie „ISO/IEC 27001:2022”
Następny artykuł„Specjalista od blatów” rozbudowuje się w Świdnicy. Wkrótce wielkie otwarcie nowej hali magazynowej [FOTO]