– Jesteśmy bardzo dumni, że znaleźliśmy się w gronie beneficjentów tej nagrody. Cieszymy się, że nasz ruch amatorski ma się dobrze, a przyznanie nagrody jest dla nas bardzo miłym i wzruszającym przeżyciem – mówi Halina Szymańska, pomysłodawczyni i koordynatorka świdnickiego międzypokoleniowego projektu „Alchemii teatralnej”. Pasjonaci teatru, aktorzy – amatorzy, twórcy edukacyjnej inicjatywy teatralnej, realizowanej przez już przeszło 13 lat w Świdnickim Ośrodku Kultury, odebrali Nagrodą Kulturalną SILESIA za rok 2023.
W poniedziałek, 16 października 2023 roku w Operze Wrocławskiej odbyło się XIII Święto Województwa Dolnośląskiego i Jubileusz 25-lecia powstania Województwa Dolnośląskiego. W ramach obchodów tej uroczystości Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyznał Nagrody Kulturalne SILESIA za rok 2023. Wśród laureatów znalazła się „Alchemia teatralna”– projekt od lat z powodzeniem realizowany w Świdnickim Ośrodku Kultury.
– Była to dla nas wielka przyjemność i radość. To jest nagroda dla całego projektu „Alchemii teatralnej”. Pracujemy od 13 lat po to, żeby działalność grup amatorskich w Świdnicy miała się dobrze – przyznaje Halina Szymańska ze Świdnickiego Ośrodka Kultury.
Projekt „Alchemia teatralna” to ważne działanie międzypokoleniowe, oferujące realizację ciekawych wydarzeń kulturalnych, na przykład cykl warsztatów artystycznych, ogólnopolski konkurs na sztukę teatralną; lekcje z zakresu wiedzy o teatrze; spotkania autorskie z twórcami. Od kiedy powstał w 2010 roku w jego ramach zrealizowano 88 premier, w których łącznie wystąpiło 1200 osób.
Jeden z najnowszych spektakli „Dzień dobry, nazywam się Alchemia” zaprezentowała we wrześniu tego roku grupa dorosłych, działająca nieco dłużej niż sam projekt, bo już od 2008 roku. Nowym przedstawieniem świdnicka grupa teatralna świętowała swój kryształowy jubileusz.
Najczęściej wznawianym pokazem jest natomiast czytanie dramatu „Sami obcy”, autorstwa Marioli Mackiewicz. Sztuka opowiada o spotkaniach ludzi wielu narodowości i kultur, którzy żyją na Dolnym Śląsku: Polaków, Niemców, Romów, Francuzów, Greków, Żydów i Łemków. Opowiada o kształtowaniu się współczesnej tożsamości Dolnoślązaków i przypomina, w retrospektywny sposób, jak tuż po zakończeniu II wojny światowej wyglądało codzienne życie na Ziemiach Odzyskanych.
Różnorodność uczestników projektu jest prawdziwym czynnikiem twórczym. Aktorzy amatorzy, dzięki oddziaływaniu na własne środowisko, przyciągają do teatru widzów, którzy bez tego osobistego impulsu nigdy by się w teatrze nie pojawili. W ten sposób przełamywany jest opór wobec sztuki, zwłaszcza wobec teatru. Organizatorzy przekonują, że kultura jest otwarta i dostępna dla każdego, kto chce z nią obcować, a także, że kultura przemawia językiem uniwersalnym, a nie elitarnym, a kody, jakimi się posługuje, są nośnikiem wartości, z którymi identyfikuje się większość społeczeństwa. Tego rodzaju działania tworzą zaangażowaną społeczność zorganizowaną wokół projektu.
Z wnioskiem o przyznanie „Alchemii teatralnej” dolnośląskiej nagrody kulturalnej wystąpił radny Jacek Iwancz. Decyzję w sprawie uhonorowania m.in. twórców projektu „Alchemia Teatralna” nagrodą kulturalną „Silesia” podjęto w czwartek, 14 września podczas LVII posiedzenia sejmiku dolnośląskiego.
/AN/
/Materiały, zdjęcia – Świdnicki Ośrodek Kultury/