Strona główna 112 Przejścia dla pieszych pod wzmożonym nadzorem. Piątkowa akcja policji

Przejścia dla pieszych pod wzmożonym nadzorem. Piątkowa akcja policji

0

Od wczesnych godzin porannych na terenie powiatu świdnickiego funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego prowadzą działania w ramach akcji „Bezpieczne przejście dla pieszych”. Przy tej okazji policjanci po raz kolejny przypominają podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

Każdy kto korzysta z dróg publicznych, piesi jak i kierujący, mają swoje prawa, ale i obowiązki. Pamiętajmy, że pieszy przechodząc przez jezdnię ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych lub przejść sugerowanych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu – przypominają świdniccy policjanci, przywołując również kolejne zasady:

Przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Uwaga! Na drodze dwujezdniowej pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, lub wchodzący na nie, ma pierwszeństwo przed jadącym pojazdem. Należy jednak pamiętać, iż wtargnięcie na jezdnię tuż przed nadjeżdżający pojazd, nawet na przejściu dla pieszych, jest niedopuszczalne.

Piesi muszą stosować się także do kilku kolejnych zakazów. Zabrania się:

  • wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi,
  • zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko,
  • przebiegania przez jezdnię,
  • przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują,
  • korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni lub przejściu dla pieszych.
  • chodzenia po torowisku,
  • wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto,

Swoje obowiązki mają także kierujący. Zakazuje się: omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym; wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nim.

W każdym przypadku dojeżdżania do oznakowanego przejścia dla pieszych, czy też do skrzyżowania powinniśmy zwolnić, zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na to co dzieje się poza jezdną, a widząc pieszego przygotować się do jego wejścia na jezdnię. Jako kierujący mamy także obowiązek udzielić pierwszeństwa pieszemu podczas cofania, a także udzielić pierwszeństwa pieszemu przy wjeżdżaniu w drogę poprzeczną, jeżeli przechodzi on przez tę drogę.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułKolejna odsłona lekkoatletycznego święta za nami [DUŻO ZDJĘĆ / WYNIKI]
Następny artykułJaka biżuteria do różowej sukienki?