Spędzanie czasu na świeżym powietrzu w ogrodzie to przyjemność, z której chętnie korzystamy w okresie wakacyjnym. Istnieje jednak szereg sposobów na to, by rozkoszować się kontaktem z zielenią nie tylko przez kilka miesięcy w roku. Do najpopularniejszych opcji zaliczają się choćby efektowne oranżerie. Gdzie zbudować oranżerię i co powinno do niej trafić? Jak zaaranżować takie wnętrze? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Czym jest oranżeria i gdzie ją zbudować?
Oranżeria, nazywana inaczej ogrodem zimowym, to przestrzeń, która pierwotnie służyła jako schronienie dla delikatnych roślin egzotycznych, nienawykłych do tak gwałtownych zmian temperatury, jakie możemy zaobserwować w naszym klimacie. Obecnie miejsce to najczęściej współdzielą rośliny i ludzie, pragnący rozkoszować się przyjemnym wypoczynkiem w pięknym otoczeniu bujnej zieleni i kwiatów, bez względu na aktualną porę roku.
Nowoczesne oranżerie najczęściej dobudowuje się do już istniejących zabudowań, np. na przydomowych tarasach na parterze lub dachu. Spotyka się także ogrody zimowe organizowane na balkonach. Niekiedy tworzy się nawet wolnostojące ogrody zimowe, stanowiące prawdziwą ozdobę każdego przydomowego terenu.
Z czego wznosi się oranżerie?
Oranżerie to całkowicie zabudowane konstrukcje o zazwyczaj drewnianym lub metalowym szkielecie i zadaszeniu. Zamiast klasycznych ścian stosuje się jednak przeszklenia – od sufitu aż do podłogi. Mogą to być okna, drzwi lub przesuwne ścianki szklane, które da się łatwo dopasować do potrzeb – zamknąć całkiem jesienią i w zimie lub otworzyć na ogród w okresie wiosenno-letnim.
Tafle szklane są zazwyczaj dość grube. Powinny też wyróżniać się dobrym współczynnikiem izolacyjności cieplnej. Pozwala to zminimalizować straty ciepła, tak dotkliwe w przypadku dużych przeszkleń. We wnętrzu tworzy się przecież strefę relaksu, wyposażoną w zestawy, jak choćby te, które oferuje hurtownia mebli ogrodowych Bazkar. Trzeba zatem zadbać o jak najlepsze warunki termiczne – dla ludzi i roślin.
Podstawowe wyposażenie i instalacje w ogrodach zimowych
Jakie instalacje muszą się znaleźć przydomowej oranżerii? Skoro ma to być jedno z domowych pomieszczeń rekreacyjnych, przedłużenie salonu lub jadalni, kluczowe będzie zwłaszcza wprowadzenie odpowiedniego oświetlenia – ogólnego i dekoracyjnego, które nie tylko pozwoli wykonywać mniej lub bardziej precyzyjne czynności i przemieszczać się we wnętrzu o każdej porze dnia lub nocy, ale także stworzy nastrojowy klimat, sprzyjający błogiemu wypoczynkowi.
Kolejną kwestią jest odpowiednie ogrzewanie. W tego typu przestrzeniach trzeba zadbać o utrzymanie stałej temperatury. Jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej? Optymalną opcją jest wprowadzenie ogrzewania kanałowego lub wodnej instalacji podłogowej. Oprócz nich niekiedy stosuje się grzejniki ścienne i przydatne promienniki podczerwieni.
Nie zapominajmy także o meblach. Skoro oranżeria ma pełnić funkcję dodatkowego salonu, warto umieścić w niej wygodne meble wypoczynkowe. Mogą to być produkty tapicerowane, jakie spotyka się w klasycznych pokojach dziennych, albo wyposażenie ogrodowe – z fotelami, narożnikami i krzesłami o lekkiej formie. Warto także ustawić we wnętrzu komodę lub szafę, by zyskać dodatkową przestrzeń do magazynowania potrzebnych przedmiotów.
Dekoracje i dodatki – jak zbudować nastrojowy klimat?
Najważniejszą ozdobą modnej oranżerii są oczywiście rośliny, krajowe i egzotyczne, które tworzą prawdziwą zieloną dżunglę w naszym domu o każdej porze roku, bez względu na warunki na zewnątrz. Warto zadbać o to, by każdy okaz miał odpowiednie stanowisko oraz był zasadzony w wystarczająco dużej doniczce, która także pełni rolę ozdobną (modele ceramiczne, kamienne, z tworzywa sztucznego etc.).
Oprócz tego piękną ozdobą ogrodu zimowego są rozmaite tekstylia. Można zdecydować się na wielobarwne poduszki na kanapie (podnoszą komfort i dekorują), ale też zasłony w oknach lub żaluzje, dywaniki czy makramy ścienne. To one tworzą nastrojowy, przytulny klimat wnętrza, sprawiając, że wypoczynek w nim jest jeszcze przyjemniejszy. Więcej ciekawych inspiracji znajdziecie choćby na stronie: dom-mieszkanie.pl.
Efektowna i wygodna przestrzeń do rekreacji – przydomowe oranżerie
Modne oranżerie wcale nie muszą być bardzo duże, by zapewnić przyjemne warunki do relaksu czy przyjmowania gości. Wystarczy dobrze je zaprojektować, wypełnić roślinami i ciekawym wyposażeniem, by nasze domy i mieszkania stały się prawdziwie zielonymi oazami również w okresie jesienno-zimowym.
/Artykuł sponsorowany/