Strona główna Artykuł sponsorowany Czy warto zmienić ubezpieczyciela pojazdu, a jeżeli tak, to kiedy?

Czy warto zmienić ubezpieczyciela pojazdu, a jeżeli tak, to kiedy?

0

Nie brakuje kierowców, którzy ze względu na pozorną wygodę, brak wiedzy oraz czasu od wielu lat korzystają z usług tego samego ubezpieczyciela. Teoretycznie powinno to być dla nich opłacalne, bo mogłoby się wydawać, że firma doceni stałych klientów i odwdzięczy im się atrakcyjnymi warunkami.

  1. Dlaczego warto zmienić ubezpieczyciela?
  2. Jak wypowiedzieć umowę OC?
  3. Zmiana ubezpieczyciela bez tajemnic
  4. Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie pojazdu?

Najczęściej jednak okazuje się, że dużo lepsze warunki oferują konkurencyjne firmy, co wynika z tego, że firmom zależy głównie na zdobywaniu nowych klientów. Na szczęście zmiana ubezpieczyciela OC nie jest skomplikowana, a najważniejsze informacje na temat tego procesu znajdziesz w naszym artykule. Jeżeli więc chcesz się dowiedzieć, jak wypowiedzieć umowę OC lub kiedy można zmienić ubezpieczyciela OC, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tekstu.

Dlaczego warto zmienić ubezpieczyciela?

Ze względu na zapisy o ubezpieczeniach obowiązkowych, każdy właściciel pojazdu musi mieć opłacone ubezpieczenie OC, ponieważ bez tego nie może poruszać się po drogach. O ile więc należy zawsze pamiętać o dopilnowaniu tej kwestii, to nie ma żadnego powodu, aby przez cały czas korzystać z jednej oferty.

Za zmianą umowy ubezpieczenia przemawia między innymi to, że dzięki temu można zyskać dostęp do dużo lepszych ofert, a także obniżyć koszty związane z wykupieniem ochrony. W dodatku dzięki internetowej porównywarce, która pozwala błyskawicznie porównać oferty i wybrać najlepsze ubezpieczenia OC, cały proces jest bardzo prosty.

Jak wypowiedzieć umowę OC?

W celu wypowiedzenia polisy OC najlepiej zacząć od zapoznania się z informacjami, które zebrano w tym poradniku. Szczegółowo opisano tu, jak można wypowiedzieć taką umowę (uwzględniono zarówno wypowiedzenie składane na koniec okresu ubezpieczenia, jak i od razu po jego automatycznym odnowieniu).

Zmiana ubezpieczyciela bez tajemnic

Samo wypowiedzenie umowy to jednak nie wszystko, ponieważ w przypadku OC nie można sobie pozwolić na całkowity brak aktywnej ochrony. Należy więc rozpocząć proces zmiany ubezpieczyciela, co oprócz złożenia odpowiednio przygotowanego wypowiedzenia wymaga również znalezienia nowej oferty. W tym celu warto sprawdzić wskazówki dostępne w artykule https://polisowyekspert.pl/zmiana-ubezpieczyciela/, aby można było uniknąć wielu popularnych błędów.

Zmianę dotychczasowego ubezpieczyciela można sprowadzić do wykonania czterech kroków, co powinno rozjaśnić całą sytuację niedoświadczonym kierowcom:

  • Warto najpierw zapoznać się z nowymi ofertami i przekonać się, czy dzięki nim nie uda się obniżyć kosztów lub skorzystać z lepszej ochrony,
  • Następnie należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi dokumentami, a w przypadku pojawienia się wątpliwości związanych z używanymi terminami od razu poprosić o ich wyjaśnienie.
  • Kolejnym krokiem jest wypowiedzenie OC, co można zrobić osobiście lub z pomocą agenta ubezpieczeniowego.
  • Na koniec pozostaje jedynie podpisać nową umowę ubezpieczenia, aby można było legalnie korzystać z samochodu.

Pewnym udogodnieniem dla kierowców jest to, że w przypadku dopisania współwłaścicieli pojazdu, zyskują oni możliwość korzystania ze zniżek tej osoby, która ma największe. Jest to świetna wiadomość dla młodych kierowców, którzy nie mają jeszcze własnych zniżek, przez co muszą płacić naprawdę duże kwoty nawet za podstawowe ubezpieczenie. W takim przypadku dopisanie rodzica lub rodzeństwa może przełożyć się na odczuwalne oszczędności. Jednocześnie nie można zapominać, że jeżeli taki kierowca spowoduje później wypadek, w wyniku którego utracone zostaną zniżki, to odczuje to również ta osoba, która nie brała udziału w zdarzeniu.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie pojazdu?

Na stronie dostępna jest również nowoczesna wyszukiwarka ofert ubezpieczeń przygotowanych specjalnie z myślą o kierowcach. Można więc w kilka minut wybrać dla siebie atrakcyjne ubezpieczenie i skorzystać z najniższej ceny. W celu szybkiego porównania ofert od wielu różnych zakładów ubezpieczeniowych należy zacząć od określenia, jakiego rodzaju ochrona jest potrzebna. Chociaż przepisy wymagają tylko posiadania aktualnego ubezpieczenia OC, to można rozważyć również zakup AC. Skrót ten oznacza Auto Casco, czyli ochronę obejmującą różne zdarzenia, które mogą wystąpić podczas korzystania z auta w trakcie trwania umowy.

Najważniejsze jest to, że ochrona dotyczy nie tylko zdarzeń spowodowanych przez ubezpieczonego, ale również zdarzenia losowe. W praktyce oznacza to, że jeżeli ktoś ma wykupione AC, to może liczyć na odszkodowanie nawet wtedy, gdy był sprawcą pojazdu. Do tego dochodzi ochrona przed kradzieżą, wandalizmem, katastrofami naturalnymi i wieloma zdarzeniami losowymi. W przypadku tego rodzaju ubezpieczeń trzeba jednak dokładnie zapoznać się z warunkami i zakresem ochrony, ponieważ różnice w tym, co oferują poszczególne firmy, są naprawdę duże. Z tego powodu zmiana ubezpieczenia AC również może być bardzo korzystna dla kierowcy, zwłaszcza jeżeli był niezadowolony z dotychczasowej umowy. Czasami można również uzyskać dodatkowe zniżki przy podpisaniu umowy ubezpieczenia OC wraz z AC.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułOd przetworów po rękodzieło. Zbliża się Jarmark Produktów Lokalnych
Następny artykułUderzył w drzewo i odjechał, uszkodzone zostało inne auto. Właścicielka szuka świadków