Strona główna Artykuł sponsorowany Ataki paniki – jakie są objawy? Atak paniki- czy to objaw przeciążenia...

Ataki paniki – jakie są objawy? Atak paniki- czy to objaw przeciążenia psychicznego?

0

Objawy ataku paniki pojawiają się nagle, na skutek chronicznego stresu lub przeciążenia emocjonalnego. Może być to wynik zbyt szybkiego tempa życia, intensywnej pracy, nagromadzenia się jakiegoś stresu. Większość ataków paniki ustępuje w ciągu 20–30 minut, rzadko w ciągu godziny, ale czasem ktoś może takich ataków doświadczać cały dzień.

Objawy ataku paniki

Objawy ataku paniki to: duszność lub uczucie duszenia się, kołatanie serca, dyskomfort w klatce piersiowej, drżenie i mrowienie rąk, uczucie nierzeczywistości lub odłączenia, nudności lub rozstrój żołądka, zawroty głowy lub uczucie omdlenia, drętwienie lub mrowienie, strach przed śmiercią, utrata kontroli lub szaleństwo.

Często objawy ataku paniki wydają się być tak poważne, że osoba, która ich doświadcza sądzi, że to zawał serca lub udar. Wiele osób, przeżywając objawy ataku paniki, wielokrotnie udaje się do lekarza lub na pogotowie, wierząc, że musi ratować swoje życie i znajduje się w niebezpieczeństwie.

Ucisk w klatce piersiowej będący objawem ataku paniki jest wynikiem napięcia mięśni, które są szczególnie napięte w przypadku silnego lęku. Powoduje to ból i uczucie duszenia się. Oczywiście bardzo ważne jest wykluczenie medycznych przyczyn objawów, zwłaszcza takich jak ból w klatce piersiowej, kołatanie serca czy duszność. Pamiętajmy jednak, że jeśli mamy wątpliwości, najlepiej sprawdzić to w kontakcie z lekarzem.

Przyczyny ataków paniki – skąd biorą się te objawy?

Objawy ataku paniki mogą wystąpić w wyniku przeciążenia emocjonalnego lub kryzysu spowodowanego poważnymi lub naturalnymi zmianami życiowymi, takimi jak ukończenie studiów i rozpoczęcie pracy, zawarcie związku małżeńskiego i urodzenie dziecka, śmierć bliskiej osoby, rozwód lub utrata pracy.

Ataki paniki mogą być również spowodowane chorobami i innymi przyczynami somatycznymi. Jeżeli objawy ataku paniki nie ustąpią, należy udać się do lekarza, aby wykluczyć: hipoglikemię (niski poziom cukru we krwi), choroby kardiologiczne np. wypadanie zastawki mitralnej, nadczynność tarczycy, uzależnienia (alkohol, amfetaminy, kokaina, kofeina), odstawienie leku.

Objawy ataku paniki – co robić i jak się uspokoić?

Chociaż doświadczasz tego wielokrotnie, nie tak łatwo jest się nauczyć co robić gdy masz atak paniki. Wiedza często nie wystarcza, a emocje biorą górę. Spróbuj sobie przypomnieć, że są to objawy ataku paniki, a nie zawału serca. Spróbuj skupić się na czymś innym w swoim otoczeniu, aby przeczekać trudny moment. Policz od tyłu od 100 do 1. Skup wzrok na jakimś szczególe i wpatruj się w niego. Jeśli ktoś jest blisko ciebie, poproś go, aby otworzył okno i został z tobą przez chwilę.

Skorzystaj z porad psychologicznych, które znajdziesz w Internecie na blogach psychologicznych na temat zaburzeń lękowych gdzie znajdziesz teksty edukacyjne o atakach paniki np. totylkostrach.pl. Jeśli objawy ataku paniki pojawiają się często i utrudniają Ci życie, zwróć się o pomoc do psychologa lub psychiatry. Obecnie psychoterapię można przeprowadzić także online.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPożar komórki lokatorskiej na Zarzeczu [FOTO]
Następny artykułŚpiewy łacińskie i zaduszkowy koncert organowy wkrótce w Świebodzicach