Strona główna Wydarzenia Żarów Żarów. Rewitalizacja Parku Miejskiego na półmetku

Żarów. Rewitalizacja Parku Miejskiego na półmetku [FOTO]

0

W Parku Miejskim w Żarowie trwają kolejne prace związane z rewitalizacją tego miejsca. W tej chwili powstają tam nowe alejki, a w kolejnym etapie rozpocznie się montaż nowych lamp oświetleniowych i monitoringu. Zostaną zamontowane również nowe ławki i kosze na śmieci. Wszystkie prace prowadzone w parku realizowane są zgodnie z decyzjami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przy udziale inspektora nadzoru oraz dendrologa.

Przypomnijmy, że w pierwszym etapie inwestycji wykonane zostały zabiegi pielęgnacyjne drzew i krzewów, usunięto uszkodzone i chore drzewa, zadbano o trawniki parkowe i runo parkowe. Zakres robót budowlanych natomiast, co ma miejsce w tej chwili, obejmuje remont istniejących alejek w tym Alei Dębowej, przebudowę drogi przy pałacu, ukształtowanie górki saneczkowej, odtworzenie stawu suchego wraz z kładką, budowę toalety wraz z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, likwidację sceny oraz nawierzchni betonowej pod sceną i budowę w jej miejscu altany drewnianej z naturalną nawierzchnią, montaż obiektów małej architektury (ławki, kosze na śmieci itp.), budowę instalacji oświetlenia parkowego oraz budowę monitoringu. Wykonane zostaną również nowe nasadzenia.

– Jesteśmy na półmetku tej inwestycji, ale na większe efekty musimy jeszcze trochę poczekać. Dzięki rewitalizacji park miejski w Żarowie zyska nowy wygląd i stanie się miejscem dla mieszkańców równie atrakcyjnym, co zrewitalizowany teren stawu miejskiego. Obie inwestycje jeszcze się nie zakończyły, a prace przewidziane są do końca tego roku – mówi kierownik Referatu Inwestycji UM Żarów Wojciech Lesiak.

Inwestycje w Parku Miejskim prowadzone są w ramach projektu „Rewitalizacja terenów zielonych na obszarze miasta Żarów”, na realizację którego gmina Żarów pozyskała 4.500.000 złotych z Programu Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Część z tych środków przeznaczona jest również na rewitalizację stawu miejskiego w Żarowie. Łączny koszt modernizacji parku i stawu miejskiego to kwota 5.261.053,10 złotych.

Magdalena Pawlik UM w Żarowie

Poprzedni artykułSeniorzy przejęli władzę w mieście. Kapeluszowa parada przeszła wokół Rynku [FOTO/VIDEO]
Następny artykułRekonstruktorka, malarka, aktor. Kto został doceniony za działalność kulturalną?