Strona główna Wydarzenia Świdnica Wieża ratuszowa przyjazna osobom z niepełnosprawnościami. Altana już nie

Wieża ratuszowa przyjazna osobom z niepełnosprawnościami. Altana już nie

0

Urząd Miejski w Świdnicy pochwalił się wyróżnieniem, jakie miasto otrzymało 12 września 2023r.  w XVIII edycji „Lodołamaczy” za stworzenie przyjaznej przestrzeni dla osób z niepełnosprawnością w wieży ratuszowej. Wieża została odbudowana 11 lat temu z myślą, by była dostępna dla wszystkich, w tym dla osób mających problemy z poruszaniem się. Nie pomyślano o nich przy ostatniej inwestycji miasta. Odbudowana zaledwie przed rokiem zabytkowa altana w Parku Młodzieżowym jest twierdzą nie do zdobycia dla ludzi na wózkach.

Polska Organizacja Osób Niepełnosprawnych wyróżnia osoby i instytucje, które w swojej działalności zawodowej i publicznej propagują idee „bez barier”. Nagrody przyznane zostały w dziesięciu kategoriach: zatrudnienie chronione, rehabilitacja społeczno-zawodowa, otwarty rynek pracy, instytucja, dziennikarz bez barier, przyjazna przestrzeń – dostępność, biznes odpowiedzialny społecznie- zrównoważony rozwój biznesu, zdrowa firma, Super Lodołamacz oraz Lodołamacz Specjalny. Świdnica została wyróżniona w kategorii przyjazna przestrzeń.

Wieża ratuszowa zniknęła ze świdnickiego Rynku po katastrofie budowlanej, do której doszło 5 stycznia 1967 roku. Była już czwartą konstrukcją. Jej poprzedniczki były niszczone pożary i działania wojenne.

W roku 1992 pojawiła się idea, by po raz kolejny wieżę odbudować. Realna szansa pojawiła się w 2010 roku wraz ze środkami z Unii Europejskiej. Nie wszystkim pomysł się podobał, pojawiały się głosy, że to zbędna fanaberia. Mimo to ówczesny prezydent Wojciech Murdzek przy aprobacie Rady Miejskiej zadecydował o wskrzeszeniu obiektu, który – inaczej niż poprzednie wieże – miał się stać ogólnie dostępną atrakcją turystyczną.

Mimo wielu trudności, 67-metrowa wieża została ukończona w 2012 roku. Do swojej poprzedniczki nawiązała kształtem i wysokością, ale zdecydowano się od razu na nowoczesne rozwiązania. Wieża wyposażona jest w 2 windy, które pozwalają każdemu, bez względu na ograniczenia ruchowe, dotrzeć do najwyższego pietra i podziwiać panoramę miasta przez szklane okna zegarów. Na służących za przestrzeń wystawienniczą piętrach nie ma progów ani innych barier architektonicznych.

Śladem swoich poprzedników nie poszła ekipa obecnej prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej. Podobnie jak wieża ratuszowa, z przestrzeni miejskiej w 2007 roku zniknęła zabytkowa altana, znajdująca się w Parku Młodzieżowym. Została rozebrana ze względu na fatalny stan techniczny. Przez lata społecznicy apelowali o jej odbudowę. Możliwość pojawiła się wraz z funduszami rządowymi. Altana została odbudowana od podstaw, wraz z kamiennym cokołem, w 2022 roku. Choć nadarzyła się niepowtarzalna okazja, władze miasta nie wpadły na pomysł, by podobnie jak w przypadku wieży ratuszowej dostosować nowy projekt do potrzeb wszystkich świdniczan i turystów, także tych z niepełnosprawnościami ruchowymi. Altanę odbudowano jeden do jednego tak, jak wyglądała w II poł. XIX wieku. Władze miasta nawet nie zapytały Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, czy projekt można zmodyfikować i uwzględnić wjazd dla wózków. Nie przeszkodziło to jednak, by zgłosić obiekt do konkursu „Zabytek zadbany”, w którym altana została wyróżniona.

/asz/

Poprzedni artykułWielkie serca uczestników charytatywnego festynu. Znamy wynik zbiórki dla 2-letniego Frania. Wkrótce kolejna akcja!
Następny artykułSportowy i charytatywny festyn „Na zakończenie lata”