Strona główna 0_Slider Uschnięte drzewa na ulicach Świdnicy. Dlaczego nie są szybko usuwane?

Uschnięte drzewa na ulicach Świdnicy. Dlaczego nie są szybko usuwane?

0

O uschniętym, olbrzymim klonie, znajdującym się tuż przy jezdni i wejściu do przychodni zdrowia jeszcze w sierpniu zaalarmował jeden z mieszkańców Świdnicy. Wskazywał, że drzewo przy większej wichurze może stanowić duże zagrożenie dla pieszych i samochodów. Martwy okaz nadal jednak stoi. Dlaczego to tak długo trwa?

– Uschnięty klon przy ul. Kliczkowskiej znajduje się w pasie drogowym drogi gminnej. Urząd Miasta wystąpił do Starostwa Powiatowego z wnioskiem o zezwolenie na wycinkę uschniętego drzewa. Czekamy na decyzję pozwolenie na wycinkę – na pytanie, zadane przez Swidnica24.pl 22 sierpnia dwa tygodnie później, 4 września, odpowiedział Mateusz Jadach z Biura Prezydenta Świdnicy.

W przypadku drzew rosnących na terenach należących do miasta, decyzję wydaje Starostwo Powiatowe. Ale nie tak szybko! – Wniosek, który zawiera mapkę z lokalizacją, zdjęciami i uzasadnieniem musi być przez nas sprawdzony, czyli jedziemy na miejsce. Jeśli potwierdzi się zasadność, przesyłamy ten wniosek do zaopiniowania Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, postępowanie RDOŚ trwa 30 dni. Jeśli przez ten czas nie wpłyną zastrzeżenia, po 30 dniach uznaje się, że opinia jest pozytywna. W przypadku drzewa z Kliczkowskiej, wniosek wpłynął do nas 18 sierpnia 2023r., więc do 18 września musimy czekać. Ustawa nie przewiduje nadzwyczajnej ścieżki postępowania, sam wnioskodawca może próbować monitować w RDOŚ – wyjaśnia Janusz Marlinga, dyrektor wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w starostwie.

Klon z Kliczkowskiej nie jest jedynym drzewem, które w tym roku uschło na terenach należących do miasta. – W tym roku wystąpiono o wycinkę około 30 drzew. Część z nich została już usunięta. Przeglądy drzew odbywają się podczas przeglądów zieleni. Drzewa w złym stanie fitosanitarnym są kwalifikowane na bieżąco do wycinki. Informacje o drzewach nadających się do wycinki, otrzymujemy również od mieszkańców, a także od wykonawców zajmujących się bieżącym utrzymaniem zieleni – wyjaśnia Jadach.

Uwagę mieszkańców zwróciły również uschnięte drzewa przy ul. Równej. – Drzewa przy Galerii Świdnickiej rosną na terenie, który nie jest własnością Gminy Miasto Świdnica. Drogą elektroniczną w dniu 02.08.2023 r. zwrócono właścicielowi terenu uwagę na konieczność usunięcia klonów z uwagi na ich zły stan fitosanitarny oraz zagrożenie bezpieczeństwa. Pracownikom Galerii Świdnickiej wskazano również sposób postępowania w celu uzyskania decyzji pozwolenia na wycinkę – w tym przypadku organem właściwym do wydania zezwolenia jest Prezydent Miasta – odpowiada urzędnik, ale nie podaje, na jakim etapie jest procedura.

/asz/

Poprzedni artykułZamknęli pamiątki w kapsule czasu [FOTO]
Następny artykułSukces polskiej tradycji w świecie wnętrz – 30 lat Franc-Textil!