Strona główna Wydarzenia Strzegom Upamiętnili więźniów stalinowskiego obozu pracy w Rusku

Upamiętnili więźniów stalinowskiego obozu pracy w Rusku [FOTO]

0

Piątkowe sympozjum popularno-naukowe w Jaroszowie oraz niedzielne uroczystości pod obeliskiem w Rusku upamiętniły więźniów stalinowskiego obozu pracy. Oba wydarzenia odbyły się w ramach XX Spotkań Religijno-Patriotycznych.

W konferencji, która się odbyła się 15 września w jaroszowskim Zespole Szkolno-Przedszkolnym, wziął udział mjr Tadeusz Kazimierz Mróz, były więzień obozu w Rusku. W przejmujących słowach opowiedział historię funkcjonowania komunistycznego łagru, istniejącego na terenie gminy Strzegom w latach 1948-1956.

Major Tadeusz Kazimierz Mróz wielokrotnie podkreślał, że ceną za walkę o demokratyczną Polskę były surowe wyroki m.in. w obozie pracy, w Rusku. – Jest to miejsce kaźni tych, którzy w latach okropnego komunizmu zapragnęli wolnej, demokratycznej Polski. Ci ludzie w zamian za to, że chcieli coś zrobić dla ojczyzny, otrzymali najwyższe wyroki – mówi Tadeusz Kazimierz Mróz.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od popołudniowej mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Adama Bałabucha w kościele filialnym pw. św. Piotra i Pawła w Rusku. Następnie uczestnicy przeszli pod obelisk poświęcony więźniom politycznym obozu pracy, gdzie uczestnicy wydarzenia, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele szkół złożyli wieńce oraz znicze. Wartę przy pomniku pełnili żołnierze 3. Brygady Radiotechnicznej z Wrocławia.

/Radio Sudety 24, opr. mn/

Poprzedni artykułSkąd powstają żółte plamy na trawniku i jak je naprawić
Następny artykułZrozumienie wartości pozycjonowania stron zagranicznych