Strona główna Kultura Słodki Dzień Dziedzictwa Europejskiego w świdnickim muzeum

Słodki Dzień Dziedzictwa Europejskiego w świdnickim muzeum [PROGRAM]

0

Już w najbliższą sobotę, 9 września Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza na tegoroczną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, którym przewodzi hasło: „Żywe dziedzictwo, tradycje od pokoleń”. W nawiązaniu do tegorocznego motywu przewodniego Muzeum Dawnego Kupiectwa przygotowało wydarzenie pt. „Tradycje cukiernicze w Świdnicy i okolicy na przestrzeni wieków”.

Podczas spotkania w muzeum będzie można posłuchać ciekawostek na temat świdnickiego i śląskiego piernikarstwa, a także poznać historię produkujących słynne cukierki „Michałki” Zakładów Przemysłu Cukierniczego Śnieżka w Świebodzicach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie pokaz zdobienia pierników, a po prelekcjach zapraszamy naszych gości na słodką degustację.

Szczegółowy program wydarzenia:

11:00 – 12:00 – prelekcja o historii piernika śląskiego z pokazem zdobienia pierników, Gabriel Jaczewski, Justyna Jaczewska,

12:30 – 13:30 – wykład wraz z prezentacją pt. „Dzieje Zakładów Przemysłu Cukierniczego Śnieżka 1938-2023”, Magdalena Azikiewicz, ZPC Śnieżka, Świebodzice

13:30 – 14:00 – degustacja wyrobów cukierniczych przygotowanych przez prelegentów,

11:00 – 17:00 – indywidualne zwiedzanie ekspozycji muzealnych, ostatnie wejście o godz. 16:30,

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Europejskie Dni Dziedzictwa  to wielkie święto kultury, które co roku gromadzi tysiące uczestników w 50 krajach Europy. To bezpłatne atrakcje – wystawy, koncerty, warsztaty i konkursy dzięki którym można poznawać historię oraz tradycje swojego regionu. W Polsce 31. edycję #EDD obchodzimy pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, podkreślając istotę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tegoroczne hasło związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dziedzictwo kulturowe nie kończy się na zabytkach i zbiorach obiektów. Obejmuje ono również tradycje lub żywe formy wyrazu odziedziczone po naszych przodkach i przekazane przyszłym pokoleniom, takie jak tradycje ustne, sztuki widowiskowe, wiedza i praktyki dotyczące przyrody lub wiedza i tradycyjne umiejętności rzemieślnicze. /za www.edd.nid.pl/.

Poprzedni artykułNiewybuch w burakach
Następny artykułTrwa częściowy remont „trzydziestki piątki”. Prace pochłoną ponad 9,5 mln złotych [FOTO]