Strona główna 0_Slider Rowerowe plany świdnickiego magistratu. Gdzie miałyby powstać nowe trasy?

Rowerowe plany świdnickiego magistratu. Gdzie miałyby powstać nowe trasy?

0

Do trzech rowerowych inwestycji przymierzają się władze Świdnicy. Jedną z nich jest trasa łącząca Osiedle Młodych ze śródmieściem. Kolejne dwie ścieżki miałyby uzupełnić sieć rowerową na północy miasta.

Kwestia budowy nowych ścieżek dla jednośladów została poruszona przy okazji zapytania skierowanego do władz miasta przez radnego Krzysztofa Grudzińskiego. Dopytywał on o planowaną budowę trasy rowerowej, która miałaby połączyć największe świdnickie osiedle mieszkaniowe ze śródmieściem – prowadząc ulicami Stefana Wyszyńskiego, Jana Riedla i Ofiar Oświęcimskich do ulicy Komunardów. Opracowanie dokumentacji projektowej dla tego zadania zlecono jeszcze we wrześniu 2021 roku, a na czerwiec bieżącego roku planowano uzyskanie pozwolenia na budowę.

Gmina Miasto Świdnica przygotowuje się do realizacji projektu pn. „Rozwój infrastruktury rowerowej w północnej części Aglomeracji Wałbrzyskiej – etap 1”. W ramach zadania będą realizowane trzy inwestycje: 1) budowa ciągu pieszo-rowerowego pomiędzy ul. Pogodną a Osiedlem Zawiszów, 2) przebudowa ul. Kazimierza Wielkiego w zakresie budowy ścieżki rowerowej na odcinku od ul. gen. Władysława Andersa do ul. Tadeusza Ząbka, 3) budowa ścieżki rowerowej łączącej osiedle Młodych z centrum Świdnicy – poinformowała prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, w odpowiedzi udzielonej radnemu. – Wszystkie projekty oraz pozwolenia na budowę będą gotowe do końca bieżącego roku. Planuje się, że w pierwszym półroczu 2024 roku rozstrzygnięte zostaną wszystkie przetargi na roboty budowlane oraz inspektora nadzoru, a pierwsze prace rozpoczną się w trzecim kwartale – dodała prezydent.

Do budowy dwóch z wymienionych ścieżek rowerowych przymierzano się już wcześniej. Znalazły się one w budżetowych planach miasta na rok 2022. Pierwszy z projektów przewidywał budowę ciągu pieszo-rowerowego między ulicą Pogodną a Kazimierza Odnowiciela, który poprawiłby „spójność dróg rowerowych w Świdnicy”, połączyłby istniejące drogi rowerowe wzdłuż Pogodnej oraz ścieżki na Osiedlu Zawiszów. Z kolei wzdłuż ulicy Kazimierza Wielkiego planowano budowę asfaltowej ścieżki rowerowej, która połączyłaby drogi rowerowe wybudowane w latach ubiegłych przy Kazimierza Wielkiego i ulicy gen. Władysława Andersa z istniejącą trasą przy ulicy Tadeusza Ząbka, a także z drogą rowerową wybudowaną przez Gminę Świdnica, która prowadzi w kierunku Bagieńca. Ówczesne plany musiały jednak zostać zrewidowane, ponieważ miasto nie otrzymało dofinansowania na realizację projektu związanego z „zielono-niebieską infrastrukturą”, którego częścią była realizacja tras dla jednośladów.

O trzecim z projektów, który dotyczy budowy trasy rowerowej łączącej Osiedle Młodych ze świdnickim śródmieściem, mówi się już od kilku lat. Temat ten poruszany był między innymi we wrześniu 2015 roku, kiedy to władze miasta przedstawiły radnym plan rozwoju infrastruktury drogowej w Świdnicy na lata 2014-2020. Z materiałów udostępnionych w sprawozdaniu wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy wynika, że ścieżka miałaby swój początek przy skrzyżowaniu ulic Prądzyńskiego i Wyszyńskiego, biegnąc następnie wzdłuż ulic Wyszyńskiego oraz Riedla po ich zachodniej stronie, na skrzyżowaniu z drogą krajową nr 35 przecinając ulicę Zamenhofa oraz Ofiar Oświęcimskich obok istniejących przejść dla pieszych. Następnie trasa łączyłaby się z istniejącym obecnie odcinkiem ścieżki rowerowej na ulicy Ofiar Oświęcimskich, prowadząc dalej wzdłuż tej ulicy po stronie północnej. Ścieżka kończyłaby się u zbiegu ulic Ofiar Oświęcimskich, Komunardów i Sikorskiego, prowadząc bezpośrednio do wejścia do Parku Młodzieżowego, a także ku ulicy Sikorskiego i istniejącej tam ścieżce rowerowej.

/mn/

Poprzedni artykułWypadek z udziałem trzech pojazdów. Jedna osoba została ranna [FOTO]
Następny artykułSpóźniony klient zakłócający ciszę nocną, zakrwawiony mężczyzna w centrum, ranny kot. Interwencje straży miejskiej