Strona główna Kultura Muzyczna uczta w świdnickiej katedrze. Już jutro finał festiwalu „Śladami mistrzów”

Muzyczna uczta w świdnickiej katedrze. Już jutro finał festiwalu „Śladami mistrzów”

0

II edycja Festiwalu Organowego Młodych „Śladami Mistrzów” dobiega końca. Na muzyczną ucztę zaprasza młody, nagradzany świdnicki organista, inicjator wydarzenia i jego kierownik artystyczny Jakub Moneta. Zagra on finałowy koncert w sobotę, 30 września o godz. 19.00 w świdnickiej katedrze.

Jakub Moneta urodził się 31 grudnia 2004 roku w Świdnicy. Jest tegorocznym absolwentem wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego, w której uczył się w klasie organów Tomasza Głuchowskiego, a następnie Piotra Rojka. Od października rozpocznie studia w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w klasie organów Agnieszki i Jarosława Tarnawskich.
Występował w ramach świdnickiego Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego, jeleniogórskiego Festiwalu Silesia Sonans, Schlag Organ Festival, czy II Festiwalu Muzycznego „Organy Wielkopolski”. Regularnie koncertuje na terenie całego kraju (m.in. we Wrocławiu, Świdnicy, Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy). Jest także czynnym organistą liturgicznym i akompaniatorem. Laureat kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych. Do jego największych sukcesów należą zwycięstwa podczas XIII Krakowskiego Konkursu Młodych Organistów, X (nagroda Grand Prix) i IX Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Olsztynie, I Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Organistów w Sanoku oraz

V Transgranicznego Konkursu Organowego w Raciborzu. W ramach Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej w kwietniu 2022 roku, we wrocławskiej OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego, w kategorii organy, zajął I miejsce. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Philippa Lefebvre, Wolfganga Seifena i Ludgera Lohmanna. W październiku 2020 roku z rąk prezydent miasta Świdnicy Beaty Moskal- Słaniewskiej odebrał wyróżnienie w dziedzinie kultury za popularyzację Świdnicy poprzez kulturę. W latach 2019-2022 był stypendystą Fundacji Santander Bank Polska. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyróżniony został także stypendium Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Wrocławia oraz Samorządu Wrocławia w ramach programu „Promovere Talenta”. W 2023 roku otrzymał stypendium z programu Młoda Polska, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury, z celem na zakup nowego instrumentu.

Poprzedni artykułKompletujemy garderobę dziecięcą na zimę – o czym trzeba pamiętać?
Następny artykułDJI Mini 4 Pro vs. Dron DJI Mini 4 Pro Fly More Combo: Kupić w zestawie czy solo?