Strona główna Kultura Międzynarodowy Festiwal Flamenco „Miasto Krasnali” po raz pierwszy we Wrocławiu

Międzynarodowy Festiwal Flamenco „Miasto Krasnali” po raz pierwszy we Wrocławiu

0

5 koncertów, 20 wyjątkowych artystów, kilkanaście godzin warsztatów muzycznych, warsztaty kulinarne i 3-dniowe mini-targi. Na liczne wydarzenia przybliżające kulturę i sztukę flamenco w jej różnych odmianach będzie można się wybrać w ramach I Międzynarodowy Festiwal Flamenco „Miasto Krasnali”. Muzyczne święto już zaplanowano w dniach od 3 października do 26 listopada we Wrocławiu.

Na festiwalu wystąpi m.in. tancerka Fabiola García

Uprawianie muzyki flamenco w Polsce na dobre rozwinęło się w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Od bycia modnym trendem flamenco ewoluowało do poziomu ugruntowanej tradycji, która przyciąga wielu fanów, a dla niektórych stało się wręcz sposobem na życie. Otwarte szkoły tańca flamenco, które rozsiane są po całej Polsce, od lat działają prężnie, organizując również wyjazdy na kursy do Hiszpanii. To sprawiło, że organizatorzy dostrzegli potrzebę przygotowania profesjonalnego festiwalu o międzynarodowym zasięgu i znaczeniu, z założeniem poszerzenia jego formuły w przyszłości o międzynarodowy konkurs muzyczny.

Gospodarzem wydarzenia będzie Wrocław, który gościł i regularnie gości znakomitych artystów flamenco, takich jak Paco de Lucía, Vicente Amigo czy Niña Pastori. – Wybierając Wrocław na miejsce festiwalu, nazwę otrzymaliśmy niejako „w prezencie”, gdyż symbolem miasta są Krasnale – małe statuetki z brązu, które zalewają całe miasto. Te mitologiczne istoty nawiązują do Pomarańczowej Alternatywy – oddolnej inicjatywy społecznej skierowanej przeciwko działaniom komunistycznych władz w latach 80-tych XX w. Hiszpanie nazywają je „duendecillos” lub „duende”, co z kolei w tradycji flamenco jest symbolem talentu artystycznego – wyjaśniają organizatorzy.

Podczas pierwszej edycji Festiwalu Flamenco chcemy pokrótce przedstawić ewolucję tej sztuki na różnych poziomach. Z jednej więc strony będzie można cieszyć się najczystszym, tradycyjnym i archetypowym flamenco, jak w przypadku gwiazdy festiwalu – znanego na całym świecie tancerza Farru, który wystąpi w towarzystwie takich nazwisk, jak Pedro María Peña czy Rafael de Utrera. Z drugiej strony będzie też można podziwiać artystyczne wypowiedzi daleko odbiegające od korzeni flamenco, ale wciąż z wieloma elementami tej muzyki, jak to ma miejsce w przypadku międzynarodowego zespołu Los Duendes. W ramach Festiwalu odbędzie się również koncert poświęcony w całości polskim reprezentantom flamenco, podczas którego będzie można podziwiać doświadczenie i umiejętności sceniczne wielu profesjonalistów z Polski – zapowiadają organizatorzy.

I Międzynarodowy Festiwal Flamenco MIASTO KRASNALI odbędzie się w dniach 3 października – 26 listopada 2023. Aktywności festiwalowe zaplanowane są w Impart Centrum oraz w Klubie Stary Klasztor. Program znajduje się na stronie www.elfandango.pl

Borja Soto – Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Katarzyna Krzysztyniak – Dyrektor Zarządzająca Festiwalu

Organizator i pomysłodawca: Fandango Polska
Współorganizator: KA-International Art Management
Mecenas: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

/oprac./
/materiały – organizatora/

Poprzedni artykułMała Marcelinka walczy ze złośliwym nowotworem mózgu. Rodzice dziewczynki apelują o pomoc
Następny artykułZapalił się element instalacji fotowoltaicznej