Strona główna Artykuł sponsorowany Asertywność – z czym ją mylimy?

Asertywność – z czym ją mylimy?

0

Asertywność to jedna z kluczowych umiejętności komunikacyjnych, która znacząco wpływa na jakość relacji zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Pozwala na skuteczne komunikowanie się, rozwiązywanie konfliktów i budowanie relacji. Niestety często jest mylona. Z czym? Zobacz najczęstsze błędy w postrzeganiu asertywności.

Czym jest asertywność?

Asertywność to umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i potrzeb w sposób szczery, ale jednocześnie szanujący innych ludzi. Asertywność ma wiele zalet. W życiu osobistym pomaga:

 • być sobą i wyrażać swoje potrzeby,
 • Budować zdrowe relacje z innymi,
 • odmawiać w sposób asertywny,
 • Stawiać granice,
 • rozwiązywać konflikty

Z kolei w życiu zawodowym pomaga/;

 • osiągać swoje cele,
 • budować dobre relacje ze współpracownikami,
 • zabiegać o sprawiedliwe wynagrodzenie,
 • odmawiać nadgodzin i innych dodatkowych obowiązków.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://szkolameskiegostylu.pl/oferta/szkolenia/szkolenie-z-asertywnosci/

Z czym mylona jest asertywność?

Asertywność często jest mylona z innymi zrachowaniami lub cechami osobowości. Oto kilka najczęstszych błędów:

Asertywność a agresja

Jednym z najczęstszych błędów jest mylenie asertywności z agresywnością. Agresywność polega na naruszaniu czyichś granic, dominacji nad innymi i wyrażaniu swoich potrzeb kosztem innych osób. Osoba agresywna może wydawać się pewna siebie, ale jej zachowanie jest często obraźliwe lub niewłaściwe.

Asertywność jest zupełnie odmienna. Osoba asertywna potrafi wyrażać swoje potrzeby, ale robi to w sposób szanujący innych ludzi. Nie próbuje dominować, ale stara się osiągnąć swoje cele bez naruszania granic innych osób.

Asertywność a manipulacja

Manipulacja to celowe wywieranie wpływu na innych ludzi w sposób ukryty lub nieuczciwy. Osoby manipulujące często udają asertywność, aby osiągnąć swoje cele. Wydają się pewne siebie i stanowcze, ale w rzeczywistości wykorzystują innych.

Asertywność nie ma nic wspólnego z manipulacją. Jest to uczciwe i transparentne wyrażanie swoich potrzeb i uczuć, ale bez próby wprowadzania innych w błąd lub wywierania na nich presji.

Asertywność a pasywność

Pasywność polega na unikaniu konfrontacji i wyrażania swoich potrzeb. Osoby pasywne często poddają się innym i unikają wyrażania swoich uczuć. Asertywność to odwrotne podejście, które pozwala nam wyrażać siebie w sposób szczery i otwarty.

Jak nauczyć się bycia asertywnym?

Asertywność to umiejętność, którą można rozwijać. Jak stać się osobą asertywną?

 1. Rozpoznaj swoje potrzeby i uczucia. Zanim będziesz mógł wyrażać siebie w sposób asertywny, musisz zrozumieć, co naprawdę czujesz i czego potrzebujesz.
 2. Praktykuj wyrażanie siebie. Zacznij od prostych sytuacji i praktykuj wyrażanie swoich myśli i uczuć w sposób klarowny, a jednocześnie szanujący innych.
 3. Słuchaj innych: Asertywność to nie tylko wyrażanie siebie, ale także umiejętność słuchania innych. Bądź otwarty na potrzeby i uczucia innych ludzi.
 4. Zarządzaj emocjami. Naucz się radzić sobie ze swoimi emocjami w sposób spokojny i kontrolowany. To pomoże Ci zachować asertywność w trudnych sytuacjach.
 5. Rozwijaj umiejętność rozwiązywania konfliktów. Asertywność pomaga w rozwiązywaniu konfliktów w sposób konstruktywny. Naucz się negocjować i szukać wspólnych rozwiązań.
 6. Skorzystaj ze szkolenia. Jeżeli nie potrafisz samodzielnie pracować nad asertywnością, możesz skorzystać ze szkoleń z asertywności, prowadzonych przez wykwalifikowane osoby.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZderzenie na skrzyżowaniu Jodłowej z Okrężną [FOTO]
Następny artykułSeniorzy przejęli władzę w mieście. Kapeluszowa parada przeszła wokół Rynku [FOTO/VIDEO]