Strona główna Wydarzenia Świdnica 84. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Uczczono pamięć obrońców ojczyzny

84. rocznica agresji ZSRR na Polskę. Uczczono pamięć obrońców ojczyzny [FOTO]

0

O konieczności podtrzymywania pamięci o obrońcach ojczyzny mówiono podczas świdnickiej uroczystości upamiętniającej rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. – Naszym narodowym obowiązkiem, aby po wszystkie czasy pamiętać o ofiarach i przekazywać tę pamięć następnym pokoleniom – podkreślano.

17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę z 1939 roku, obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka, zorganizowany po raz pierwszy w 2004 roku przez Związek Sybiraków. Od 2013 roku ma on status święta państwowego. Tego dnia w całej Polsce przypominane są tragiczne losy tysięcy Polaków, którzy w wyniku sowieckiego najazdu na wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Obchody święta Sybiraków i rocznicy sowieckiej agresji na nasz kraj służą zachowaniu w pamięci społecznej i świadomości kolejnych pokoleń Polaków tragedii i tułaczego losu mieszkańców Kresów Wschodnich.

Świdnickie uroczystości, które zorganizowane zostały przez Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne, rozpoczęły się od mszy w katedrze. Po jej zakończeniu poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji kombatanckich i pozostali uczestnicy przemaszerowali na plac św. Małgorzaty, gdzie pod dębem katyńskim i tablicą upamiętniającą kapitana Tadeusza Chołocińskiego, odbyła się druga część uroczystości z udziałem asysty wojskowej, kompanii honorowej i orkiestry wojskowej Garnizonu Wrocław.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułOlbrzymi niedosyt po meczu w Grodkowie
Następny artykułŚwidniczanki najlepsze podczas ogólnopolskiego turnieju [FOTO]