Barwny folklor z różnych zakątków świata już po raz 31. zagości w Strzegomiu. W tym roku publiczność będzie miała okazję podziwiać ludowe tańce, muzykę i stroje zespołów folklorystycznych z takich krajów jak Chile, Irlandii Północnej, Indie czy Turcji. Na finał tradycyjnie zaplanowano także koncert muzyki rozrywkowej. Tegoroczną gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie zespół Feel. XXXI. Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Strzegomiu odbędzie się w dniach od 9 do 13 sierpnia. Przedsmak strzegomskiego święta kultur zaplanowano dzisiaj, 8 sierpnia o godz. 18.00 w świetlicy wiejskiej w Olszanach.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru zostanie zorganizowany w Strzegomiu po raz 31. – To wyjątkowe wydarzenie gromadzi artystów i grupy folklorystyczne z całego świata, aby celebrować nasze dziedzictwo kulturowe i dzielić się bogactwem tradycji. W trakcie festiwalu, będziemy mieli przyjemność uczestniczyć w spektakularnych występach różnorodnych zespołów prezentujących swoje unikatowe tańce, muzykę i stroje charakterystyczne dla ich krajów. Wszyscy goście będą mieli szansę zanurzyć się w wielobarwnym oceanie folkloru i poznać fascynującą różnorodność kultur, które inspirowały artystów przez wieki – zapowiada organizator Strzegomskie Centrum Kultury.
W tym roku Strzegom ostatecznie będzie gościł zespoły z Chile, Irlandii Północnej, Słowacji, Indii, Ukrainy, Turcji oraz Polski. Kto wystąpi?
Irlandia Północna – „Trim the Velvet” (Przystrzyc Jedwab) to dynamiczna grupa tańca irlandzkiego z siedzibą w Belfaście. Inspirowana tradycyjnym irlandzkim Reelem, grupa odniosła znaczące sukcesy na przestrzeni lat. Kierownikiem zespołu jest Kathy O’Connor. Przedstawienia grupy są hipnotyzującym połączeniem muzyki, tańca i piosenki. Złożone figury taneczne, precyzyjne ruchy i synchronizacja podkreślają elegancję i trudność tańca irlandzkiego. Oprócz żywiołowych układów tanecznych, „Trim the Velvet” włącza także do swoich występów poruszające pieśni. Jednym z najważniejszych elementów występu „Trim the Velvet” jest tak zwany „Ceilidh”. „Ceilidh” to tradycyjne irlandzkie spotkanie towarzyskie, podczas którego ludzie gromadzą się, aby cieszyć się muzyką, tańcem i towarzystwem.
Chile – Zespół „Wayna Wara” (Wschodząca Gwiazda) został założony w 2003 roku w Colegio Hispano Italiano de Iquique i miał swoje początki jako pozalekcyjne zajęcia dla dzieci. Dyrektorem artystycznym jest Aliro Ossio. Podczas swojej działalności zespół zawsze prezentuje wysoki poziom techniczny i artystyczny. Do Strzegomia przyjedzie w dziewiętnastoosobowym składzie. Charakterystycznymi instrumentami kapeli są: gitara elektroakustyczna, charango, gitara basowa, mała perkusja, tohere, bongosy, tamburyn, drewniany patyk, andyjski flet, andyjska piszczałka, bęben basowy, akordeon.
Indie – Zespół „Sur-Taal” został założony przez miłośnika tańca – Darshita Shaha wraz z 12 tancerzami w marcu 1999 roku. Obecnie zespół ma własną szkołę tańca, a liczba jej uczniów wynosi ok. 2000. Shaha jest uznawanym choreografem licznych pokazów studenckich. Na przestrzeni lat stał się biegły w formach Dandiya Raas i Navratri – tradycyjnych formach tańca Gujarat. Wspaniałe pokazy artystyczne i taneczne grupy zachwycają publiczność i nie pozwalają o sobie długo zapomnieć.
Turcja – Zespół “Efem Genclik ve Spor Kulubu” działa przy Europejskim Klubie Młodzieży i Sportu w Izmirze na zachodnim wybrzeżu Morza Egejskiego Turcji. Zespół powstał w 1974 r., a jego głównym celem jest zachowanie i utrwalanie obyczajów, tradycji, tańców, muzyki i strojów swojego kraju i regionu. Grupa bardzo aktywnie promuje kulturę Turcji poza granicami i może poszczycić się wieloma prestiżowymi nagrodami.
Słowacja – Zespół folklorystyczny „Sarisan” powstał w 1967 r. w mieście Velky Saris na Słowacji. Dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek słowackiego folkloru. Zespół tworzy około 60 młodych artystów, którzy występują blisko 70 razy w roku. Ideą członków zespołu jest zapoznawanie ludzi z różnych zakątków świata ze swoim niezwykłym dziedzictwem kulturowym. „Sarisan” wystąpili już m.in. w Tunezji, Francji, Portugalii, w Kanadzie, Emiratach Arabskich, na Węgrzech czy w Korei Południowej. Grupa została wyróżniona wieloma nagrodami, a jednak emocje wymalowane na twarzach publiczności, widok łez wzruszenia u widzów są dla nich największą nagrodą.
Ukraina – Zespół taneczny „Słoneczko” założony został w 1973 roku w Żytomierzu. Na przestrzeni lat zyskiwał uznanie i kolejnych tancerzy. Grupa jest zwycięzcą wielu międzynarodowych festiwali i konkursów. Artyści czynnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych organizowanych w Ukrainie i poza jej granicami. Ministerstwo Kultury Ukrainy przyznało zespołowi twórczego tańca „Słoneczko” status akademicki. Założyciele grupy – Tatiana i Mychajło Guzun – są obywatelami honorowymi Żytomierza.
Polska – gospodarze Festiwalu Folkloru w Strzegomiu – Zespół Folklorystyczny „Kostrzanie” działa od ponad 40 lat. Dzięki ogromnym osiągnięciom artystycznym zespół postrzegany jest jako wizytówka Dolnego Śląska w Polsce i poza granicami kraju. Zespół jest członkiem Polskiej Sekcji CIOFF oraz jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru odbywającego się pod auspicjami CIOFF. Członkowie zespołu w większości są mieszkańcami Kostrzy. Do zespołu należą również dzieci z gminy Strzegom, które chętnie biorą udział w próbach i uczestniczą w wyjazdach na koncerty, festiwale i przeglądy.
Zespół Folklorystyczny „Kostrzanie” kładzie duży nacisk na swój artystyczny rozwój poprzez edukację kulturalną dzieci i młodzieży. Wielopokoleniowy zespół szczyci się faktem, iż członkami są autentyczni miłośnicy folkloru i kultury ludowej. Do zespołu należą wieloosobowe rodziny, które aktywnie włączają się w działalność zespołu. Członkowie zespołu regularnie biorą udział 2 razy w tygodniu w warsztatach tanecznych, muzycznych i wokalnych pod kierunkiem wykwalifikowanej kadry: choreografa, nauczycieli śpiewu i muzyków.
„Kostrzanie” wielokrotnie brali udział w prestiżowych festiwalach zarówno krajowych jak i zagranicznych (Francja, Włochy, Sardynia, Bułgaria, Ukraina, Czechy, Niemcy). Poprzez wyjazdy zagraniczne zespół upatruje wielkiej szansy dla rozwoju swojej działalności, folkloru i kultury lokalnej oraz lokalnych walorów Gminy Strzegom. Wyjazdy na festiwale zagraniczne służą również doskonaleniu pracy instruktorów, kierownictwa i członków zespołu. Mają również ogromny wpływ na poznanie kultury innych narodów i wymianę kulturalną z uczestnikami festiwali, a także przełamywanie barier kulturowych. Jest to też okazja do integracji zespołów folklorystycznych kochających taniec, muzykę oraz śpiew. Wyjazdy służą pielęgnowaniu polskości i promocji Gminy Strzegom oraz Ziemi Dolnośląskiej. Zespół wielokrotnie brał udział w programie radiowym „Ludowa lista przebojów Radia Wrocław” odnosząc sukcesy i budząc podziw wśród radiosłuchaczy i miłośników folkloru. Ze środków Gminy Strzegom zostały wydane płyty, które stanowią podsumowanie działalności artystycznej zespołu. Obecnie kierownikiem Zespołu Folklorystycznego „Kostrzanie” jest Józef Hernik. Kierownikiem kapeli jest Sławomir Glinkowski.
Podobnie jak w poprzednich latach przedsmakiem festiwalu jest przedpremierowy koncert w Olszanach. Folklorystyczny występ odbędzie się we wtorek, 8 sierpnia o godz. 18.00 w świetlicy wiejskiej. Zaprezentują się zespoły z Indii oraz Chile. Święto folkloru rozpocznie się natomiast w środę, 9 sierpnia edukacyjnym „Śniadaniem na trawie” o godz. 9.30 i tradycyjnym wieczorem narodowym u gospodarzy święta folkloru w Kostrzy, na którym wystąpią zespoły z Ukrainy, Słowacji, Indii i Chile.
Największym zainteresowaniem co roku cieszą się barwny korowód kultur, koncerty i pokazy folklorystyczne na strzegomskim Rynku. W programie także prezentacje polskich grup folklorystycznych, w tym z Dolnego Śląska. Na publiczność ponownie czekać będą też inne lubiane atrakcje jak chociażby Rynek Świata z możliwością skosztowania potraw z różnych krajów. Finałem święta folkloru będzie tym razem koncert zespołu Feel.
Ze względów bezpieczeństwa wprowadzone zostały zmiany w ruchu drogowym na Rynku w Strzegomiu. – W związku z organizacją imprezy masowej, tj. 31. Międzynarodowy Festiwal Folkloru przedstawiamy graficzny plan reorganizacji ruchu w obrębie Strzegomskiego Rynku (obowiązuje w dniach od: 09.08.2023 od godz. 06:00 do 14.08.2023 r. do godz. 15.00). Wszystkich uczestników ruchu prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności – informuje Strzegomskie Centrum Kultury.
/oprac. AN/
/Materiały – organizatora – SCK, Gmina Strzegom/