Strona główna Kultura Młodzi organiści na festiwalu „Śladami mistrzów”

Młodzi organiści na festiwalu „Śladami mistrzów”

0

Więcej koncertów i nie tylko w Świdnicy, ale także w innych okolicznych miejscowościach będzie można usłyszeć w ramach II edycji Festiwalu Organowego Młodych „Śladami Mistrzów”. Na zaproszenie nagradzanego, młodego świdnickiego organisty Jakuba Monety swoje umiejętności zaprezentują uzdolnieni i już mimo wieku doświadczeni muzycy z Polski. Pierwszy koncert już 2 września.

Pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym festiwalu jest Jakub Moneta, młody organista, który dzięki swojemu talentowi i pasji doskonale jest znany mieszkańcom Świdnicy i okolicznych miejscowości. Kończący w tym roku 19 lat muzyk jest absolwentem PSM I stopnia w Świdnicy w klasie fortepianu oraz wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego i wkrótce studentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Ma za sobą liczne sukcesy zarówno na krajowych, jak i międzynarodowych konkursach.

Festiwal otworzy koncert w świdnickiej katedrze, który rozpocznie się 2 września o godz. 19.00. Na organach zagra Alisa Birula.

Alisa Birula urodziła się w 2003 roku. Edukację muzyczną rozpoczęła w 2010 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie fortepianu Marii Grzebalskiej. W 2015 roku rozpoczęła naukę gry na organach w klasie Emilii Dziubińskiej. Obecnie jest studentką Uniwersytetu Sztuk w Rotterdamie – Codarts University of the Arts – na wydziale organów.
Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów i zajęć prowadzonych m.in. przez: Michała Markuszewskiego, Piotra Rachonia, Urszulę Bartkiewicz, Marię Erdman, Zofię Antes, Wolfganga Seifena, Vincenta Dubois, Johanna Vexo, Ennio Cominetti’ego, Vincenta Ranger’a, Dmitry’a Zubov’a, Evgueni’ego Sinaiski’ego.

Jest laureatką wielu konkursów organowych. W 2021 roku zdobyła wyróżnienie na V Transgranicznym Konkursie Organowym w Raciborzu. Wyróżniona została także na II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów w Sanoku. Ponadto, w 2022 roku, zdobyła II miejsce podczas Ogólnopolskiego Konkursu Muzycznego (kategoria: Organy) organizowanego przez Centrum Edukacji Artystycznej we Wrocławiu.
Alisa jest także laureatką II miejsca w ramach V Ogólnopolskiego Konkursu Organowego im. Mariana Sawy w Warszawie, II miejsca w ramach XI Krakowskiego Konkursu Młodych Organistów, III miejsca – w grupie starszej – w ramach XV Białostockiego Festiwalu Młodych Organistów oraz wyróżnienia w IX Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Olsztynie.

Występowała m.in. podczas Festiwalu „Beethoven Plus 2019” w austriackim Altaussee, VI oraz VIII Międzynarodowego Bożonarodzeniowego Festiwalu Organowego „Adeste Fideles” w Sankt Petersburgu, Festiwalu „Jesień z Elsnerem i Weissem 2018” w Grodkowie,  XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Świnoujskie wieczory organowe – muzyczne perły baroku 2019”, a także Festiwalu „Dramma per Musica 2021” w Warszawie. Alisa jest stałym członkiem zespołu LUTEDUO PLUS, z którym od 2018 roku prowadzi działalność koncertową, wykonując zarówno utwory solowe, jak i kameralne.
Kolejny koncert 3 września o godz.18:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Krzyżowej, wystąpi Krzysztof Bas. 
Krzysztof Bas edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat ucząc się gry na fortepianie. W 2022 roku z wyróżnieniem ukończył Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej w klasie organów Krzysztofa Karcza. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie organów Wacława Golonki. Uczestniczył w kursach organowych prowadzonych przez takich profesorów jak Wolfgang Seifen, Marek Toporowski, Krzysztof Urbaniak, czy Michał Markuszewski.

Jest laureatem wielu konkursów organowych m.in.: I miejsca na XVI Białostockim Festiwalu Młodych Organistów, II miejsca na I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów w Sanoku, II miejsca na XIII Ogólnopolskim Konkursie Organowych w Krasnobrodzie, III miejsca na VI Ogólnopolskim Konkursie Organowym im. Mariana Sawy w Warszawie. Uzyskał również wyróżnienia na konkursach organowych w Olsztynie i Krakowie. Występował podczas koncertów muzyki organowej i kameralnej organizowanych na terenie Bielska-Białej a także podczas recitali organowych w Szwajcarii. Obecnie jest organistą kościoła ewangelicko-augsburskiego św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej (Stare Bielsko).
/Materiały organizatora, opr. red./
Poprzedni artykułOczyszczanie twarzy krok po kroku. Jak robić to prawidłowo?
Następny artykułPochwalał wojnę napastniczą Rosji i przemoc wobec Ukraińców. Świdniczanin skazany, wyrok do publicznej wiadomości