Strona główna 0_Slider Miliony na rośliny w Parku Młodzieżowym. Łąka kwietna, nowe drzewa, bujne runo…...

Miliony na rośliny w Parku Młodzieżowym. Łąka kwietna, nowe drzewa, bujne runo… [FOTO]

0

Ponad 9 milionów złotych kosztowała przeprowadzona w latach 2020 – 2021 rewitalizacja Parku Młodzieżowego w Świdnicy. W tych środkach mieściło się nasadzenie nowych drzew, krzewów i bylin, a także urządzenie łąki kwietnej. W 2022 za kolejne ponad 2 miliony złotych wykonano dodatkowe nasadzenia. Dzisiaj trudno dostrzec tak duże nakłady na wzbogacenie szaty roślinnej, a młode drzewa usychają jedno po drugim.

Prace związane z rewitalizacją Parku Młodzieżowego rozpoczęły się w kwietniu 2020 roku. W ramach odnowy zielonego terenu zlecono wykonanie cięć pielęgnacyjnych, sanitarnych i technicznych drzew, przeprowadzono prace związane z remontem i przebudową parkowych alejek, montażem nowych ławek, śmietników, latarń i kamer monitoringu, budową toalety w okolicy wieżyczki i ustawieniem poidełka, a także zajęto się zagospodarowaniem parkowej zieleni w zakresie wycinki blisko 200 drzew, zasadzenia 149 nowych drzew, wykonania nasadzeń krzewów i paproci, czy też wykonania łąki kwietnej. Ostatecznie, w ramach tego etapu prac, na renowację parkowego terenu przeznaczono 9 mln 29 tys. złotych.

W ramach kolejnego zadania za ponad 2 miliony złotych planowano uporządkowanie terenu wokół dawnych kortów tenisowych i wywiezienie gruzu, jak również wykonanie dodatkowych nasadzeń. – Jednym z głównym założeń projektowych, stało się odtworzenie bioróżnorodności na terenie odsłoniętym podczas prowadzenia robót przy porządkowaniu terenu wokół dawnych kortów tenisowych (obecnie łąka kwietna). Omawiany obszar zostanie oczyszczony z zalegających resztek budowlanych, co umożliwi wprowadzenie tu roślin zielnych i krzewów, mających na celu odtworzenie runa parkowego i warstwy podszytu typowej dla siedliska leśnego. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie reliktów infrastruktury tego miejsca, poprzez ich oczyszczenie i zabezpieczenie przed dalszą erozją – opisano w dokumentacji przetargowej.

Warto zaznaczyć, że odbudowa altany była realizowana i finansowana z innego niż wspomniane dwa zadania.

Zanim obecne władze miasta zadecydowały o rewitalizacji Parku Młodzieżowego, mogły zdobyć doświadczenia w we wcześniej odnawianych parków – Centralnego i Sikorskiego. Co poszło zatem nie tak? Przykro patrzeć na usychające młode drzewa. Rachityczne paprocie i funkie, puste place po bluszczach i martwe drzewa, które miały z czasem zastąpić kończące swój żywot drzewa sadzone jeszcze przed II wojną światową  i klepisko w miejscu, gdzie była łąka kwietna, a potem miało tu być runo leśne i podszyt – po grubych milionach śladów coraz mniej.  Po raz trzeci nasadzenia drzew wykonano w głębokim cieniu, pod gęstymi koronami starych drzew. Po raz trzeci w milionowych nakładach nie znalazły się środki na wykonanie systemów nawadniania.

Tymczasem rzeczniczka magistratu Magdalena Dzwonkowska w odpowiedzi na pytania, ile roślin po zakończeniu prac wypadło, odpowiada: „Po zakończeniu prac związanych z rewitalizacją Parku Młodzieżowego, z posadzonych ponad 56 tysięcy roślin, wypadło około 150 sztuk nasadzeń. W 2019 roku, przed rozpoczęciem prac w parku, ze względu na zły stan fitosanitarny usunięto dwa drzewa. 35 młodych drzew uschło po zakończeniu prac.”

Centralna część Parku Młodzieżowego oraz dany kort tenisowy wyglądają obecnie tak:

Agnieszka Szymkiewicz
[email protected]
fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułOtwarcie pizzerii – 6 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz
Następny artykułGmina Żarów odlicza do dożynek. Przedstawiono program gminnego święta plonów