Strona główna Artykuł sponsorowany Czym jest faktoring i kiedy warto z niego korzystać?

Czym jest faktoring i kiedy warto z niego korzystać?

0

Płynność finansowa to bardzo ważny element w działalności przedsiębiorstwa. W przypadku, gdy wystawiamy faktury z długim terminem płatności i nie mamy wysokich rezerw finansowych sami stajemy przed problemem wobec naszych usługodawców, podwykonawców i dostawców. Doprowadza to często do spirali opóźnień w płatnościach, w którą wpadają kolejne firmy. Jednym z rozwiązań, które pomaga tego uniknąć jest nawiązanie współpracy z firmą faktoringową i skorzystanie z usługi faktoringu. Czym jest faktoring i na czym ta usługa polega?

Przeczytaj artykuł, a dowiesz się:

  • czym jest faktoring
  • jakie wyróżniamy rodzaje faktoringu w zależności od różnych kryteriów
  • jak skorzystać z usługi faktoringu

Podpisanie umowy faktoringowej może dać naszej firmie stabilizację przepływów finansowych i ułatwić zarządzanie posiadanymi przez nią środkami. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu, jak działa ta usługa.

Faktoring – co to jest i kto może z niego korzystać? Jak pozwala utrzymać płynność finansową?

Jak działa faktoring? Co to za usługa i kto może z niej skorzystać? To bardzo proste. Usługi faktoringowe polegają na tym, że przedsiębiorstwo przekazuje wystawione przez siebie faktury z odroczonym terminem płatności innemu przedsiębiorcy, który je finansuje. Pozwala to firmie uzyskać środki praktycznie od razu po wykonaniu usługi lub sprzedaży produktu. Faktor, czyli firma decydująca się na sfinansowanie działalności przedsiębiorców, wypłaca firmie środki kilka minut po otrzymaniu faktury. Dzięki temu faktoring pozwala na utrzymanie w firmie płynności finansowej i uniknięcie sytuacji, w której długie terminy płatności przeszkadzają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Firma pozyskuje środki praktycznie po wystawieniu faktury.

Poza instytucją faktora, w faktoringu pojawiają się jeszcze dwie strony. Faktorantem nazywamy firmę, która przekazuje faktury do firmy faktoringowej, by uzyskać za nie środki finansowe. Z kolei dłużnik faktoranta to po prostu klient faktoranta, zobowiązany do opłacenia faktury.

Jeśli chodzi o koszty faktoringu pozabankowego (czyli dedykowanego dla MŚP), to w zależności od rodzaju faktoringu i wielkości przedsiębiorstwa są one różne. Najczęściej jest to prowizja od każdej faktury, wynosząca od 1% do nawet 3% jej wartości w skali 30 dni. 

Faktoring polegający na cesji wierzytelności i faktoring z odroczonym terminem płatności

Podstawowy podział faktoringu na rodzaje wynika z tego, czy kontrahentem nawiązującym współpracę z firmą faktoringową jest dostawca usługi lub towaru czy jej odbiorca.

Faktoring wierzytelnościowy (klasyczny), najpopularniejsza forma faktoringu, polega na tym, że faktor finansuje faktury przedsiębiorcy związane ze zrealizowaniem przez niego usług czy sprzedaży produktów. Dzięki temu korzystający z faktoringu nie musi czekać na należne środki, a dłużnik będzie realizował swoje zobowiązanie wobec faktora, ponieważ to właśnie firma oferująca faktoring przejmuje wierzytelność. Z kolei faktoring zobowiązaniowy (odwrotny) to propozycja dla kupujących towar lub usługę. W tym przypadku płatność zostanie opłacona przez firmę faktoringową w wymaganym terminie, a faktor reguluje swoje zobowiązanie w późniejszym czasie. Ta usługa faktoringu jest bardzo atrakcyjna dla firm, które nie dysponują wielkimi środkami, a muszą szybko regulować swoje zobowiązania lub są wrażliwe na wahania cen materiałów i/lub usług niezbędnych do wykonania zlecenia.

Faktoring pełny, faktoring niepełny, faktoring mieszany i inne rodzaje faktoringu wierzytelnościowego

Faktoring wierzytelnościowy nie jest jednolitą usługą. Możemy go podzielić na różne warianty, związane np. z ponoszeniem kosztów związanych z ewentualną niewypłacalnością dłużnika faktorowego. Inne podziały dotyczą tego, jak wygląda zasięg usługi oraz czas, po jakim otrzymamy pieniądze.

Podstawowym podziałem faktoringu jest to, która ze stron decyduje się na przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy, czyli dłużnika faktorowego. Według tego kryterium możemy mówić o faktoringu z regresem, faktoringu bez regresu oraz faktoringu mieszanym.

Faktoring bez regresu (faktoring pełny) to usługa praktycznie wyłącznie dedykowana dla dużych firm a bardzo wysoką oceną kredytową. Faktor wraz z przejęciem prawa do wierzytelności przejmuje również ewentualne ryzyko niewypłacalności dłużnika faktorowego. Ewentualne działania windykacyjne są realizowane po stronie faktora. Koszt takiego faktoringu jest wyższy niż faktoringu niepełnego, a dostępność produktu jest niższa.

Faktoring z regresem (faktoring niepełny) zachodzi wtedy, gdy ewentualne ryzyko niewypłacalności zostaje po stronie faktoranta. Jest to rozwiązanie tańsze i bardziej powszechne. Dla MŚP jest to główny produkt oferowany przez faktorów. Cechuje go niska cena i możliwość otrzymania należności za fakturę w ciągu 24 godzin (w firmach takich jak eFaktor).

Faktoring mieszany to z kolei połączenie obu tych form faktoringu. Przeniesienie ryzyka na faktora zachodzi tylko do kwoty określonej w umowie. Nadwyżka powyżej tej kwoty stanowi już ryzyko dla faktoranta. Jest to więc sytuacja, w której do pewnej kwoty zachodzi faktoring pełny, a powyżej tej wartości umowa przechodzi w faktoring niepełny. W ten sposób potencjalne ryzyko rozkłada się pomiędzy faktora i faktoranta.

Istnieje dużo więcej rodzajów faktoringu, w zależności od kryteriów podziału. Jeśli chodzi o obszar działania, możemy wyróżnić faktoring krajowy i faktoring globalny (który z kolei możemy podzielić na faktoring eksportowy i faktoring importowy). Z kolei na podstawie jawności informacji o umowie faktoringu możemy mówić o podziale na faktoring jawny, faktoring tajny albo faktoring półjawny.

Decydując się na faktoring online dla swojej firmy powinniśmy dokładnie przeanalizować jakiej usługi potrzebujemy. Głównie od tego, jaki rodzaj faktoringu wybierzemy będą zależeć ponoszone przez nas koszty w ramach tej usługi. W zależności od skali naszej działalności, zaufania do kontrahentów i wielkości zatorów płatniczych warto wybrać taką formę, która będzie dla nas odpowiednia zarówno pod kątem zabezpieczenia przepływów finansowych, kosztów, jak i ponoszonego ryzyka. 

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZmiany na niebezpiecznym przejeździe kolejowym. Powstaje przejście dla pieszych [FOTO]
Następny artykuł150 worów śmieci z platformy widokowej. Waldemar Woźniak sprząta co tydzień po „turystach”